Přejít k hlavnímu obsahu
Alesis VX49
Alesis VX49
Roman Jež -

Alesis VX49: nejen midi kontrolér

Přenosný šikovný klávesový midi kontrolér s výbornou klaviaturou, který nabízí spoustu vychytaných funkcí, to vše je Alesis VX49. Příjemné je, že nemusíte sáhnout hluboko do kapsy.

Kalifornská firma Alesis už více jak třicet let zásobuje hudebníky, zvukaře i nahrávací studia zajímavými produkty. Nejednou se stala průkopníkem nových řešení nebo dokonce technologií. Její digitální rozhraní ADAT je dodnes jednou z používaných norem digitálního přenosu zvuku. V dnešní recenzi se podíváme na krásně vyhlížejícího elegána VX49, který je v základu master keyboard. Sdružuje ale v sobě i několik zajímavých utilit a vychytávek, které lze plně využít až ve VIP módu. Nastavení parametrů je možno uložit do pamětí Patch.

Mechanická konstrukce

Nástroj je vyroben z plastu, působí kompaktním dojmem, ovládací prvky budí důvěru. Pod svítícími tlačítky hlavního panelu jsou mikrospínače, jimž sluší ohleduplnější zacházení.

Klaviatura: Přesná čtyř oktávová klaviatura s drsnějšími černými klávesami dává hudebníkovi pocit jistoty i vlády nad zvukem. Vzhledem k velikosti nástroje jsou klouby kláves relativně blízko, stisk kláves je tak v jejich horní části trochu obtížný. To je ale snesitelná daň za jinak vynikající dohmat a současně mobilnost nástroje. Navzdory faktu, že nástroj není vybaven kladívkovou mechanikou, je pro mě velikým překvapením výborný pocit z hraní piánových a perkusních zvuků. Škoda, že Alesis tento keyboard nevyrábí ve větším provedení.

Ovládací panel: Na první pohled zaujme velký barevný displej, který pomáhá v rychlé orientaci editovaných parametrů. Vpravo od displeje se nachází osmice plně programovatelných otočných enkodérů. Vlevo vedle displeje je enkodér pro nastavení hodnot parametrů a navigační šipky sloužící k pohybu po displeji. Dále se nacházejí tlačítka volby módu, Arpeggiátoru, funkce Roll, Transpozice, volby Banky ovladačů a transportní tlačítka k ovládání DAW (play, stop, rec,...). Bohužel tlačítka nejsou sdružena do sekcí (ani grafickým rámečkem na panelu) a prakticky všechna svítí modře, což uživatele poněkud dezorientuje. Za nedořešenou považuji i signalizaci transpozice v několika stupních jasu barvy tlačítka. Při pohledu na shluk třiadvaceti modře svítících knoflíků lze jen těžko odhadnout, jestli jeden z nich svítí modře o trošku méně a z toho dedukovat, jak je asi zvuk transponován.

Nejvíce vlevo jsou dvě podsvícená kolečka PitchWheel a Modulation. Jejich chod je přesný, ale hladký povrch nedává příliš jistoty v ovládání. Pod kolečky je sekce osmi velkých tlačítek, na něž lze naprogramovat jakýkoli Midi Controller nebo Program Change. Úplně dole se nachází osmice dynamických Padů s funkcí Aftertouch. Ty mohou generovat jakoukoli midi notu na kterémkoli midi kanálu.

Zadní panel nabízí kromě síťového vypínače a konektoru napájení i USB(b) pro připojení k počítači, klasické Midi In/Out a konektory dvou pedálů. Jednoho spínacího (sustain, sostenuto apod.) a druhého průběžného pro ovládání libovolných parametrů (hlasitost, swell, exprese, WahWah, atd.).


Enkodéry, Tlačítka a Pady

Čtyři volitelné banky po osmi otočných enkodérech a osmi dynamických padech nabízejí pro každý Patch (paměť s uloženými parametry) 32 otočných enkodérů a stejný počet dynamických padů. Když k tomu ještě připočteme osm Buttonů (programovatelná tlačítka), kolečka a pedály, seznáme, že VX49 disponuje velice slušným arzenálem k řízení nepřeberného množství parametrů připojených periferií.

Otočné enkodéry: U nich lze nastavit, zda se jedná o průběžný nebo „spínací“ kontrolér, Kromě typu Midi Controlleru a kanálu, po němž mají být data posílána, může uživatel určit minimální a maximální hodnotu, případně může průběh invertovat.

Dynamické Pady jsou určeny pro generování midi noty na příslušném midi kanálu. Při aktivaci Aftertouch lze posílat do zařízení i hodnoty tohoto parametru. Pro vyšší přehlednost i názornost jde u každého Padu nastavit jeho barva. A to jak barva v klidovém stavu, tak i barva při jeho stisku. Dva módy Momentary/Toggle umožňují použití padu jako standardní klávesy nebo při stisku vyslat NoteON a až při dalším stisku NoteOFF.

Tlačítka (Buttony): Osmice tlačítek označených BTN1 až BTN8 nabízí vyslání hodnoty jakéhokoli Midi Controlleru nebo Program Change. Ve VIP módu se objeví i další parametry umožňující zvolit ovládání plug-in.

Arpeggiator a Roll

Arpeggiator: Pro rozkládání nebo rytmizování držených akordů je master keyboard vybaven chytrým Arpeggiatorem. Ten nabízí 100 různých algoritmů rozkladu nebo rytmizování, nastavení rozsahu rozkladu, Swing parametr (tečkovaný rytmus) a další běžná nastavení. Při aktivní funkci Latch není nutno akord na klaviatuře držet.

Roll je zajímavá funkce, která umožňuje repetování tónů hraných Pady. S její pomocí lze věrněji napodobit například tremollo drnkacích nástrojů, vibrafonu nebo víření na perkusní nástroje. Funkce Roll má pouze dva parametry. Swing je shodný se stejnojmenným parametrem Arpeggiatoru a Time Div určuje, v jakých hudebních hodnotách (1/4, 1/8, 1/8T,...) vůči základnímu tempu budou noty opakovány.


VIP (virtual instrument player)

VIP neoznačuje velice důležitou osobu ale balík softwarových utilit, který jednak značně rozšiřuje možnosti VX49 a pak slouží jako host pro plug-iny nebo instrumenty. Po nainstalování na počítač umožní ovládat všechny vaše VST plug-iny nebo VST instrumenty přímo z VX49. Ve vaší DAW aplikaci se VIP tváří jako další plug-ina, která může hostit až 8 instrumentů a plug-in. VIP může pracovat i bez DAW jako stand-alone host utilita, kterou lze použít pro živé vystupování. Současně jde pomocí VIP namapovat na libovolný parametr plug-iny nebo instrumentu libovolný hardwarový ovladač VX49. K ovládání běhu vaší DAW aplikace slouží transportní tlačítka. To vše činí z VX49 silný a operativní nástroj do studia nebo pro živá vystoupení.

Multi mód: Pokud nemáte nainstalovánu aplikaci VIP, chová se nástroj jako monotimbrální midi ovladač. S VIP softwarem je možno zvolit i Multi mód, který umožní využít VX49 jako pravý master keyboard. V Multi módu lze současně ovládat až 8 nezávislých nástrojů v osmi zónách. U každé lze samozřejmě nastavit její rozsah, transpozici, kontroléry a všechny další potřebné parametry.

Plug-iny a instrumenty: Po registraci má uživatel možnost stáhnout balík plug-in AIR Creative FX Collection a virtuální instrumenty Film Score Companion od firmy Sonivox.

Komunikace a archivace: K hudební komunikaci slouží dva Midi porty (DIN a USB). Pomocí USB lze i ovládat virtuální instrumenty a plug-iny nainstalované na vašem počítači. A to jak v DAW aplikaci, nebo jako stand-alone. USB může sloužit i k zálohování nastavení VX49 nebo ke zpětnému načtení dat.

Závěr

Nástroj má spoustou zajímavých funkcí, nadstandardní hardwarové vybavení a výborné softwarové doplňky. Některé jeho funkce i hardware by si zasloužily dotáhnout trošku dále. Nemohu se zbavit pocitu, že firmě trošku chybí zpětná vazba od samotných uživatelů - muzikantů. Jinak by se vystříhala některých prohřešků, které má většina zavedených firem už dávno vyřešeny.
Celkově lze ale říct, že Alesis VX49 je ve své cenové relaci velice sympatický nadstandardně vybavený master keyboard se skvělou klaviaturou.

Vychytávka 1: Po zakoupení přístroje jej nejdříve musíte registrovat na stránkách výrobce. Pak teprve si můžete stáhnout USB driver a ostatní obslužné programy.

Vychytávka 2: Bez VIP software funguje VX49 jako obyčejný midi ovladač, po registraci a instalaci potřebných utilit se z něj teprve stává mocný hudební nástroj a kontrolér plug-in i vaší DAW.

Vychytávka 3: Arpeggiator má zpoždění. Při chycení akordu začne rozklad až se znatelným zpožděním, což je nejen nepříjemné, ale podstatně to ztěžuje přesnost nasazení akordů při živém hraní.

Vychytávka 4: U PC platformy podporuje výrobce operační systémy Win 7 a vyšší. Pro Win XP nelze ani nainstalovat USB ovladač; přístroj se pak k PC chová pouze jako standardní Midi port.

klady
– přehledný barevný displej
– klaviatura s výborným dohmatem
– velké množství ovládacích prvků
– Arpeggiator a Roll
– podpůrné programy a balík plug-in

nedostatky
– hladký PitchWheel a Modulation
– zpoždění Arpeggiatoru
– nepřehledná modrá tlačítka

Přední a zadní panel Barevný displej VIP mód a utility
Tagy Alesis Alesis VX49

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Roman Jež
Zvukový a hudební režisér, hudebník a aranžér, programování syntetizérů romanjez64@gmail.com
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY