Přejít k hlavnímu obsahu
Ableton Live 11
Ableton Live 11 | Zdroj: Ableton.com
Vít Vojík -

Ableton chystá novou verzi DAW Live 11

Německá firma Ableton oznámila příchod nové verze svého oblíbeného DAW. Live 11 mimo jiné přinese jednodušší nahrávání, nové efekty a nástroje, ale také dokáže živě sledovat rytmus kapely a přizpůsobit se tak jejímu tempu. Zajímavá je jistě i podpora MPE (MIDI Polyphonic Expression), díky které můžete lépe kontrolovat zvuk nástrojů.

Jednotlivé verze audio i MIDI stop se nově zobrazují pod sebou v rámci dané stopy, což umožňuje snadnější orientaci v projektu i jeho následnou editaci. Mezi nástroji nově najdeme Upright Piano, dechový a smyčcový kvartet, i několik nástrojů, u kterých se výrobce inspiroval přírodou. Ableton zároveň přibaluje i kolekce samplů a několik nových efektů jako např. hybridní reverb nebo Spectral Resonator.

Díky podpoře MPE lze Live 11 také využít s MPE kontrolery jako jsou např. keyboardy ROLI. Běžné MIDI dokáže aplikovat efekty (jako např. pitch bend) pouze na všechny hrané noty současně, s MPE lze oproti tomu využít tyto efekty u každé hrané noty zvlášť, což otvírá bohaté zvukové možnosti. V programu lze navíc nastavit, jak budou kontrolery reagovat.

Pro živé hraní bude jistě zajímavá funkce Tempo Following, díky které se tempo projektu živě přizpůsobuje kapele. Celý proces livesetů se tak bude moci v některých případech otočit. Místo toho, aby se kapela přizpůsobovala metronomu z programu Live, bude se přizpůsobovat program kapele. Až praxe ukáže, jak moc funkční toto řešení ve skutečnosti je.

Všechny nové funkce najdete na stránkách výrobce, který nyní nabízí aktuální verzi Live 10 v balíčku s 20% slevou a upgradem na Live 11 zdarma. Nový software pak bude dostupný ze začátku roku 2021.

Tagy domácí studio Ableton Live 10 Ableton Live 11 ableton DAW koncerty

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vít Vojík
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Songy, co mi hrály v hlavě, najdeš tady: witus.cz. Na Frontman píšu 10. rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY