Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: pinterest.com
Zdroj: pinterest.com
Jan Hamerský -

9 písniček na míru Star Wars

V kinech se uzavírá (zatím) poslední dějství Hvězdných válek. Více než čtyřicetiletá sága rodu Skywalkerů změnila popkulturu i hudbu. Na její počest jsem proto každé epizodě vybral písničku na míru. Která si vysloužila parodii a která zas odkaz na propracované dílo? Jednotlivé epizody jsem seřadil choronologicky, podle toho, jak vznikaly. Podívejte se níže.

1. Epizoda IV – Nová naděje: Blink-182

Duchovní otec série George Lucas Harrisonu Fordovi, Marku Hamillovi a hlavně Carrie Fisher zajistil na zbytek života nehynoucí slávu a také veselou partičku stalkerů, mezi nimi Blink 182. Manifestem jejich jednostranného a docela majetnického vztahu k princezně Leie se stala Nová naděje z roku 1996, která nechala všechny členy kapely v naději.

2. Epizoda V – Impérium vrací úder: Epic Rap Battle – Vader vs. Hitler 1/2/3

„Vadere, máš poslední šanci. Rapuj, nebo zemři!“ Hitler se kasal, že pošle temného sithského lorda, jeho nového kámoše Goofyho a po zuby ozbrojené spermie do řitního otvoru v písku (planety Tatooine). V rapovém betlu o třech epizodách s ním však Vader stejně udělal krátký proces.

3. Epizoda VI – Návrat Jedi: Coheed and Cambria

Všemožnými narážkami na hvězdně-válečné univerzum jsou prošpikované The Amory Wars, komiksy kapelníka Claudia Sanchéze, z nichž vycházejí také texty pro jeho kapelu.

4. Epizoda I – Skrytá hrozba: Galactic Empire

Otřesnou Epizodu I – Skrytá hrozba vykoupily závod kluzáků a vyrovnaný souboj dva na jednoho. Duel Dartha Maula s mistrem Qui-Gon Jinnem a padawanem Obi Wanem Kenobim nakoply choreografie i elektrizující melodie Johna Williamse. Ještě víc voltů jí o bezmála dvacet let později přidali metaloví Galactic Empire. Každý si přišel na své – Žvejk na výživné breakdowny, Kylo Ren na permici do Vaderovy backstage.

5. Epizoda II – Klony útočí: „Divný Al“ Janković

O tom, co patří do (kulturního) kánonu, rozhodují parodie tohoto kašpara. Přímo Hvězdným válkám věnoval dvě: Yodu, který si utahuje z Loly od The Kinks, a The Saga Begins na motivy Epizody I, což je zase výrazně vylepšená verze American Pie od Dona MacLeana.

6. Epizoda III – Pomsta Sithů: Tenacious D

Nápad Jacka Blacka a Kyla Gasse na záchranu lidstva před klimatickým kolapsem vzbuzuje očekávání, která stěží naplní. Úplně totiž neřeší, kdo jim postaví Hvězdu smrti, kde víno teče proudem a pozemšťané non stop souloží s mimozemšťany, než jim domovskou planetu odpálí menším „průzkumným geologickým vrtem“.

7. Epizoda VII – Síla se probouzí: Postmodern Jukebox

Hravé i bytostně postmoderní Hvězdné války jsou lákavý námět pro krále kulturní recyklace J. J. Abramse i kapelu, která pro zlatou éru swingu aranžuje, co jí ze současného zrovna přijde pod ruku. Tentokrát postmodernisté nechali na nejznámější Williamsovy melodie stepovat dvojnici Josephine Baker.

8. Epizoda VIII – Poslední Jedi: Queens of the Stone Age

Instrumentální skladbu na motivy Hvězdných válek napsali také Josh Homme, Troy van Leeuwen a kol. pro splitko s Beaver. Pořádně zhulená nebo spíš ohulená sranda se jmenuje výstižně „tohle nejsou ti droidi, které hledáte“.

9. Epizoda IX – Vzestup Skywalkera: Liquid Tension Experiment

Žvejkal na rozdíl od Hana a Luka v závěru Nové naděje žádný metál nedostal. (Spoiler.) Dostal ho až dodatečně v poslední epizodě. (Konec spoileru.) Už předtím se ale dočkal jiného vyznamenání. Tony Levin s třemi pětinami Dream Theater o něm napsali opus Chewbacca.

Sedí to? Vyměnili byste jednu, dvě položky nebo úplně všechny? Rozepište se v komentářích.

Tagy Star Wars Hvězdné války Galactic Empire Tenacious D Blink 182 Queens of the stone age John Petrucci Mike Portnoy Troy van Leeuwen Epic Rap Battle

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY