Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava pro pár zvrácených bláznů? Ilustrační foto: Pixabay
Zábava pro pár zvrácených bláznů? Ilustrační foto: Pixabay
Jan Hamerský -

9 nejhrůzostrašnějších českých metalových coverů

Může se zdát, že tahle napůl hrůzná a napůl legrační zábava je zábavou jen pro pár zvrácených bláznů. Tato slova řekl Martin Krušina v legendární reportáži TV Nova o metalu. Jestli neumřel, metly se mu za to smějí dodnes.

Zčásti měl ale recht. Zdejší metalové podsvětí zplodilo hodně dílem strašlivých, dílem směšných předělávek. Z nich jsem vybral devět nejvypečenějších. Od těch, ze kterých mrazí, po ty, ze kterých člověka polévá horko.

1. The.Switch – Divoké koně

Deska Svit patří k tomu nejlepšímu, co The.Switch vydali. Divoké koně pro změnu na vrcholu svých tvůrčích sil nahrál Jarek Nohavica. Obojí dohromady dává jatka na druhou. Vyhrocené vokály Štěpána Šatopleta totiž naznačují, že se divocí koně bez uzdy a sedla krajinou řek a hor ženou rovnou do kafilérky.


2. Gospel of the Future – Géniové

Čím nižší tempo, tím větší nářez. Názorně to dokázali Rob Scallon a David Brown a dnes už neexistující sludgová kapela z Moravy. Gospel of the Future zhanobili klasiku od blackmetalových Master‘s Hammer. Štormův nadhled sice tuhle bahenní kúru nepřežil, zato má o poznání větší koule.


3. Cocotte Minute – Můj čas

Cocotte Minute jsou podle některých zlých jazyků Hujerové tuzemského metalu. Chybějící talent dohánějí urputností, pracovitostí a Zellerovým charismatem. Jen jednou je múza políbila na čelo. To když si vzali do parády píseň z populárního normalizačního seriálu Sanitka.


4. Bandit Astronaut – Proč nemohu v noci spát

Kompilace Hudba 100% mužů byl paskvil s cílem přiblížit hudbu Osvobozeného divadla metalovému publiku. Přesto se ní našly silné čtyři minuty. Toto „One Hit Wonder“ tehdy měli na svědomí dnes takřka neznámí Bandit Astronaut. Bohužel pro ně zůstává i dnes jejich jediným výrazným zářezem v diskografii.


5. Hazydecay – Lady Carneval

Zpěvák Adam B. Sychrow svou muzikálovou průpravu i znalost mongolského hrdelního zpěvu beze zbytku zužitkoval v roce 2006. Tehdy se svou domovskou, recese neštítící se kapelou představili numetalovou verzi Lady Carneval, která zřejmě prošla hlavou nejen Karlu Svobodovi.


6. Umbrtka – Šedesátiny

Nejde sestavovat žebříček nejhrůzostrašnějších předělávek a vynechal autora Ve stínu starých dubů, která se pravidelně umísťuje mezi nejsměšnějšími blackmetalovými skladbami. Lord Morbivod natočil i neméně zábavný cover. Pomstil se dívčí kapele LuŠtěLa a jejímu virálnímu hitu Patnáctiny.


7. Henych 666 – Magické noci

Vlasta Henych se po vyhazovu z Törru udělal pro sebe a zachoval se jako attention whore. Z klasiky od Plastic People of the Universe s textem Egona Bondyho nezůstal kámen na kameni. Byla zprzněna lacinými počítačovými efekty, prvoplánovou lesbickou erotikou i rouhačskými proprietami.


8. Walda Gang – Eldorádo

„Když budu chtít, udělám hvězdu úplně z kohokoliv!“ – Nečekaně upřímné doznání padne hned zkraje. Stačilo jenom zkřížit Matušku s Rammsteiny. Ovšemže jsou i jiní, kteří parazitují na slavnějších kapelách a sbírají body sprosťárnami ze čtvrté cenové, ale Walda Gang všem těm Elektrikářům a zdrhajícím Morčátkům dávají pořádně na frak.


9. Daniel Landa – Morituri Te Salutant

Úplné dno žebříčku obsadil Landa, i když s tím „metalem“ to zde musíme brát trochu s nadsázkou. Přestože jeho podání klasické krylovky zásluhou Tomáše Varteckého z Kurtizán z 52. Avenue patří k tomu nejlepšímu, co kdy nazpíval, úplně změnil její podstatu. Protiválečnou píseň přetvořil v bitevní marš a jako správný krysař zahrál na strunu ublíženého českého národovectví.

Tagy humor metal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY