Přejít k hlavnímu obsahu
A vy znáte Van Halen? Zdroj: Wikipedia
A vy znáte Van Halen? Zdroj: Wikipedia
Jan Hamerský -

9 hudebních průšvihů roku 2019 aneb co se do hejtů nevešlo

Letos jsem nebyl moc hodný. Jen jsem hejtoval. Přesto se ale na několik hudebních průšvihářů nedostalo. Mám rád důslednost, pojďme si na ně posvítit. Na alkoholiky, narcise, ministerskou předsedkyni, pár Seveřanů a taky radních.

1. Rozhněvaný wunderkind Lukáš Vondráček

Jestli klasicky vzdělané hudebníky předchází pověst naprosto nesoudných narcisů, klavírní virtuóz Lukáš Vondráček ji určitě nevylepšil. Zrušil několik pražských koncertů. Neunesl, že si Dita Hradecká a další dovolili zrecenzovat jeho vystoupení. Více si můžete pročíst tady.

2. Fanoušci a znalci Van Halen

Osmnáctiletá Billie Eilish v show Jimmyho Kimmela přiznala, že vůbec nezná Van Halen. Nominace na Grammy není a ani nemusí být poukázka na hudební rozhled, to je v pořádku. Na hudbu nemají patent bílí kluci s kytarami. Úplně mimo byla spíš hysterická odezva na twitteru.

3. Zvěčnělý Karel Gott

Supraphon emisi pěti tisíc pamětních eurobankovek s portrétem Karla Gotta načasoval na Mistrovy osmdesátiny. Zmizela během pár hodin. I když měly všechny bankovky nulovou nominální hodnotu, cena jedné se rychle vyšplhala na padesát tisíc korun. Pro člověka, který svůj názor vždycky vnímal jako překážku v kariérním postupu, vlastně příznačné.

4. Theresa May

Konzervativní vláda dala BBC za úkol stůj co stůj ušetřit 800 milionů liber. Veřejnoprávní stanice seškrtala rozpočet na Late Junction s dvacetiletou tradicí a dva další jazzové pořady zrušila úplně. Protestovali Brian Eno, folková legenda Shirley Collins nebo bývalý frontman Pulp Jarvis Cocker.

5. Aleš Brichta na poštovní známce

Jedna pocta Brichtovi ušla, když se rozešel s Arakainem. Místo něj se na trůnu českého metalu uvelebil Ozzák. Časem se mu však patrně Zemanovou zásluhou místo jedněch zavřených dveří otevřely jiné. Prvních osm z celkem dvanácti set kusů Brichta pokřtil 19. prosince o Rockových vánocích na Barče v Praze-Strašnicích. Kmotrem byl Petr Janda.

6. Timo Tolkki

Letošek byl pro Dominiku Gottovou hodně krušný. Média ostře sledovala pohřeb jejího slavného otce a ještě víc jí naložil manžel Timo Tolkki. Bývalý kytarista Stratovarius se léta potýká s alkoholismem a zhoršující se bipolárně-afektivní poruchou. Projevy obojího můžete s jistým zvráceným uspokojením sledovat na jeho facebookovém účtu.

7. Bubák Abbath a démon alkoholu

Nezahrál, nezazpíval, pletl si Argentinu s Kolumbií a nakonec se za kytarou, kterou hodil do kotle, poroučel i on sám. Abbath byl vylitý jak váza a listopadový koncert v Buenos Aires úplně zazdil. Blackmetalová legenda naštěstí šla pak do sebe. Ještě ten měsíc šla po Hetfieldově vzoru na odvykačku.

8. EET

EET je problém sama o sobě, na velkém letním festivalu dvojnásob. Tisíce lidí neodbavíte bez desítek až stovek kas a pokladníků, kteří nesmějí udělat chybu. Přitom se pořád musíte modlit, aby nespadl internet. Přesně tohle vládní ANO nezajímalo, když přes Senát protlačilo třetí a čtvrtou vlnu EET.

9. Hej, páni konšelé!

Královéhradečtí radní škrtli tři miliony korun z rozpočtu na kulturní akce z Calendaria Regina. Kapka v moři dvoumiliardového rozpočtu rozhoduje o bytí a nebytí Jazz Goes to Town. Škrty se dotkly také Martiny Součkové a festivalu Na jednom břehu.

Zapomněl jsem na někoho nebo na něco? Kdo je podle vás největší letošní průšvihář? Dejte vědět v debatě pod článkem.

Tagy Hejty Honzy Hamerského 2019 Karel Gott Billie Eilish Agrofert Aleš Brichta Timo Tolkki Na Jednom Břehu BBC Theresa May Abbath Immortal Lukáš Vondráček

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY