Přejít k hlavnímu obsahu
Katarzia | Foto: Shotby.us
Katarzia | Foto: Shotby.us
Jan Hamerský -

7 výjimečných písní z časů korony, které možná přepíšou dějiny popu

Hudba je jako ten virus. Nezná žádné hranice a v čím šílenějších podmínkách vzniká, tím víc na rozdíl od všeho ostatního prospívá. Za sotva pár týdnů na nákazu zareagovali hudebníci po celém světě. Spousta toho jako něco výjimečného neobstojí (Jelen, Mirai, Raego, Xindl X… ), ale něco by mohlo mít přidanou hodnotu. Vybral jsem a abecedně seřadil sedm pokusů, o kterých si myslím, že pokud nepřepíší dějiny popu, jsou alespoň pozoruhodné.

Yendrys Cespedes – Tumbao Viral

Duši Montgomeryho Burnse, či spíše její pozůstatky, kdysi kapelník Tito Puente zabil mambem. Kubánský multiinstrumentalista podobně chytlavě zúčtoval s neméně zákeřnou nákazou. Úsměv na tváři vyloudí i výprava, která trumpetisty asi moc nepotěší, a klíčované pozadí s vysoce estetickými viry.

Katarzia – Samota mi nevadí

Katarína Kubošiová může mluvit o emancipaci, prostříhat skoky na trampolíně domáckými záběry z výletu po pustém ostrově, a bude to dávat dokonalý smysl i za časů korony. Téma osobní nezávislosti se zde neplánovaně potkalo se zhola praktickou nutností udržovat si od sebe odstup. Singl předznamenává album Celibát, které se Slnko Records chystá vydat 17. dubna.

Khắc Hưng – Jealous Coronavirus

V-popové hitovky jsou z devadesáti procent o lásce a výjimkou není ani ta, kterou složil ve své zemi úspěšný producent a hudebník Khắc Hưng na objednávku tamního institutu bezpečnosti práce a zdraví. Vir COVID-19 v klipu sehrál úlohu klasického kazišuka, jen na něj platí důkladná osobní hygiena. Úspěch dost možná předčil nejdivočejší autorova očekávání. Písnička o viru na youtubu překročila hranice Indočíny a zmutovala v regulérní virál, dokonce s typizovaným tanečkem.

Michael Stipe – No Time for Love Like Now

Pandemie iTunes poznamenala i tím, že se do první stovky vyšplhala přes třicet let stará This is the End of the World as We Know it (And I Feel Fine) od R.E.M. Návrat legendární kapely není zrovna na pořadu dne. Bubeník Bill Rieflin, který kapelu doprovázel od roku 1997 do jejího rozpadu (2011), jako na potvoru před pár dny zemřel na rakovinu. Někdo se však pořád vrátit může.

„Myslím, že budu opět zpívat. Líbí se mi můj hlas a myslím, že se lepší, jak stárnu,“ tvrdil Danielu Krepsovi z Rolling Stone Michael Stipe v roce 2014. Třetí kousek, který čerstvý šedesátník zkompletoval s Aaronem Dessnerem (The National), poslal ven už z dobrovolné izolace, aby se vypsal ze svých pocitů. Potvrzuje starou známou pravdu, že písnička musí fungovat už jako holé demo.

Mutanti hledaj východisko – Karanténa

Naše představy o globální katastrofě psal Hollywood, ale trefila se jen pixarovka WALL-I, kde lidstvo se po odletu ze znečištěné Země prachsprostě flákalo. Kdo by to byl řekl, že projdeme jakousi přípravou na mezihvězdný let, kterou spousta z nás stráví na Netflixu a ještě budeme se muset spoléhat na korporaci, která s námi nemá právě nejlepší úmysly? Právě tyto schizoidní bezprostřední dojmy, proložené novinovými titulky, zachycují Jirka Konvalinka a Honza Vejražka.

George Weah – Coronavirus Song

Poklidné reggae upozorňující na rizika spojená s šířením viru COVID-19 je vlastně z nouze ctnost. Jak řekl liberijský prezident George Weah: „V Libérii většina lidí nemá přístup k internetu a facebooku, ale každý poslouchá rádio.“ Ví, o čem mluví. Podobný šestiminutový návod pro své spoluobčany údajně sám zhudebnil a nazpíval.

Bobi Wine, feat. Nubian Li – Corona Virus Alert

„Špatná zpráva je, že každý je potenciál oběť. Ta dobrá, že je zároveň i řešení.“ Citovaný Corona Virus Alert za stejným účelem složil a anglickými i francouzskými titulky opatřil jiný zákonodárce, který se o úřad prezidenta jen uchází, ugandský hudebník Kyagulanyi Ssentamu. Tuto cestu volil mimo jiné proto, že úhelným kamenem jeho programu je zdravotní péče dostupná pro všechny. Za její tristní úroveň tvrdě kritizuje stávají kabinet prezidenta Yoweri Museveniho. Podrobnosti uvádí The Washington Post.

Víc očí víc vidí. Opomněl jsem něco, co by ve výběru rozhodně mělo být? Připomínkujte v diskuzi pod článkem.

Tagy koronavirus Katarzia Mutanti hledaj východisko Michael Stipe R.E.M. Michael Stipe

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY