Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Calvi, zdroj: Wikipedia
Anna Calvi, zdroj: Wikipedia
Jan Hamerský -

5 hudebnic, které se nebojí razit vlastní cestu

V srpnu v Praze zahraje Chelsea Wolfe, v listopadu zas Anna Calvi. Neznáte? Měli byste. Stejně jako tři další současné hudebnice s velmi inspirativním přístupem k hudbě. Ženské, které dokážou kráčet vlastní cestou.

1. Anna von Hausswolff

Švédská zpěvačka a multiinstrumentalistka bývá přirovnávána ke Kate Bush, Einstürzende Neubauten nebo Swans. Už to svědčí o jejím širokém záběru. Kvůli desce Miraculous se dva roky učila hrát na starožitné varhany. Nešlo o lacinou pózu nebo projev snobské audiofilie. Tvrdá dřina pod dohledem varhanních mistrů se vyplatila. Výsledek zní vskutku zázračně.


2. Myrkur

Blackmetal prodělal schizma. Zatímco skalní dál vzývají satana, máchají okovanými pěstmi i obušky a patlají na sebe kila warpaintu, hipsteři otevírají žánru nové obzory. Dánská multiinstrumentalistka Amalia Bruun patří k té druhé. Jde ve stopách Borknagar nebo Enslaved a kříží mrazivé blastbeaty a tremola s křehkou krásou severského folklóru.


3. Anna Calvi

Britská kytarová virtuózka a zpěvačka jako Frank Zappa nebo Freddie Mercury stírá hranice mezi popem a vážnou hudbou. Zpívat se učila pěvkyně od Marie Callasové, hrát od Hendrixe, Rolling Stones i skladatelů Maurice Ravela nebo Clauda Debussyho, vystupovat od Bowieho. Výsledek ohromil nejen návrháře od Gucciho, kteří se pro ni rozhodli šít koncertní róby.


4. Chelsea Wolfe

Záliba metalu v sexy dominách si s feminismem zrovna netyká. Chelsea Wolfe je jednou z řídkých výjimek, jíž metly bedlivě naslouchají bez toho, že by ji hnedka svlékaly pohledem. Tato záhadná čarodějka hypnotizuje obecenstvo těžkým parfémem vlastní výroby. Míchá ho z doomu, gothic rocku, folku, noisu a industriálu.


5. Pharmakon

Pharmakon si Michael Gira ze Swans osobně vybral jako předskokana. Sólový noise industriálový projekt se vedle jedné z nejhlučnějších kapel planety skutečně neztratil. Na rozpoutání pekla přitom Margaret Chardiet stačily plechová deska, pár krabiček a bestiální nasazení.


Hudebnic, které kráčejí vlastní cestou, je samozřejmě víc, třeba Feist, PJ Harvey nebo Zola Jesus. Přednostně jsem vybíral ty nejaktuálnější. Pokud i přesto s výběrem nesouhlasíte, ring je volný.

Tagy gender TOP 5 anna calvi anna von hausswolff pharmakon myrkur chelsea wolfe

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY