Přejít k hlavnímu obsahu
Jakýkoliv nápad ihned a kdekoliv složíte a taky nahrajete bez komba a pracného nastavování mikrofonu. | Foto: Unsplash
Jakýkoliv nápad ihned a kdekoliv složíte a taky nahrajete bez komba a pracného nastavování mikrofonu. | Foto: Unsplash
Jan Hamerský -

12 dobrých důvodů, proč je akustická kytara úplně nejvíc

Proč se dnes tolik kytaristů*ek vrátilo k akustické kytaře? Dost možná z některého z níže uvedených důvodů. Ať už akustickou kytaru vlastníte, oprašujete tu po dědovi, nebo ji teprve sháníte, velmi dobře její výběr zvažte. Má to cenu.

1. Klišé na úvod – akustická kytara je buldozer dívčích srdcí, zvlášť když ji má v pazourách medvěd.

2. Nemusíte se rozhlížet po zásuvkách. Zahrajete na ni kdykoliv a kdekoliv. Šikne se u táboráku, při buskingu nebo na pódiu, když zrovna vypadne centrála.

3. Šetříte proud, takže šetříte i životní prostředí. To jen podpoří vaši image společensky uvědomělého jedince.

4. Šetříte obecně. Obejdete se bez kapely, auta, domácího studia. Dokonce i kytaru můžete podědit, jen si opravdu dobře ohlídejte její technický stav.

5. Jakýkoliv nápad ihned a kdekoliv složíte a taky nahrajete bez komba a pracného nastavování mikrofonu. Nemusíte tahat víc kabelů než vlastních střev. Stačí mobil, což šetří spoustu času obzvlášť v tom případě, pokud čerstvý matroš lifrujete rovnou na sociální sítě nebo jste v reklamce jednoduše „overloaded“.

6. Být za odvážného a vysoce motivovaného hudebníka nebylo nikdy tak snadné jako v éře sociálních sítích. Úplně stačí si dřepnout na chodník se španělkou. Vaše potenciální publikum očekává hluboký lidský příběh, tak jim nabídněte buď ten, nebo aspoň roztomile ležícího čokla u nohou.

7. Když ráno hrábnete do strun, půlka čtvrti nevstává s vámi. Ergo odpadá hledání zkušebny, v horších případě nového kvartýru.

8. V zahraničí Dave Matthews, Ed Sheeran, Mumford and Sons táhnou davy na stadiony, v Česku Jelen, Tomáš Klus, Jakub Ondra, Thom Artway, Voxel aspoň na městské slavnosti. A to se vyplatí!

9. Jste přijatelní pro všechny věkové kategorie. Puberťáci, špaldamatky nebo babičky v domově důchodců. I rodiče vám bez obav svěří děti do hudebního kroužku.

10. Martinky se vyrábějí od roku 1833, Cremony přes sedmdesát let, takže jste součástí dlouhé a úctyhodné tradice. Ať už míříte na Náplavku nebo do vyšších kruhů, nebojte se to zdůraznit!

11. Akustická kytara se za posledních sto let změnila jen v drobných detailech, které vnímají hlavně odborníci. Do této role vás automaticky pasuje jen pár zasvěcených poznámek o žebrování a dřevech, které jste si předtím přečetli v katalogu od Taylora.

12. Na „španělce“ většina kytaristů začíná, ale jen ti největší experti u ní vydrží. Posluchač ví a taky ocení, že hrajete hlavně vy. Zvuk elektrické kytara sice je neskutečně barvitý a dramatický, ale pouze zapojený do aparátu a přehnaný přes krabičky.

Tento text vyšel u příležitosti letošních 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými články celé dekády. Poprvé byl zveřejněn 17. července 2019.

Tagy Akustická kytara busking folk Tomáš Klus Jakub Ondra Thom Artway Voxel Jelen 10 let magazínu Frontman

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY