Přejít k hlavnímu obsahu
Když někomu, kdo ani nemá hudební sluch a k muzice nemá vřelý vztah, koupíte drahou kytaru, nástroj s velkou pravděpodobností skončí někde pohozený v koutě. | Foto: Unsplash
Když někomu, kdo ani nemá hudební sluch a k muzice nemá vřelý vztah, koupíte drahou kytaru, nástroj s velkou pravděpodobností skončí někde pohozený v koutě. | Foto: Unsplash
Anna Marie Schorm -

4 případy, kdy je hudební nástroj špatný dárek

Kolik příběhů úspěšných muzikantů a muzikantek začíná větou: „A máma mi koupila kytaru“. A teď je otázka: byl to čin prozíravého rodiče, který v dítěti vycítil hudební talent, nebo jen střílení od boku, něco jako když dětem soustavně nabízíte různé druhy zeleniny a čekáte, jestli mu některý zachutná? Asi to může být od obojího trochu a je dobře, že takové příběhy, kdy se rodič s dárkem trefil, existují. My si ale dnes řekneme něco o případech, kdy se původní dobrý úmysl poněkud mine účinkem. Kdy je lepší si koupi hudebního nástroje coby dárku dobře rozmyslet?

1. Hračka

Potvrdí vám to každý rodič. Ještě horší fyzické utrpení, než šlápnout na kostičku lega, je muset poslouchat odporné zvuky linoucí se z „hracích“ hraček – ať už jde o různé elektronické skřeky vmontované do plyšáků, panenek nebo autíček, nebo o dětské napodobeniny hudebních nástrojů – takové plastové piánko s milionem demomelodií umí rodičovskou trpělivost pěkně poškádlit.

Speciální kategorií jsou pak rádoby doopravdické hudební nástroje, akorát ve vesele barevném, dětském provedení. Pestrobarevné, spíš bzučící než hrající ukulele, falešně naladěný xylofonek nebo vřískající sopránovou flétničku by člověk opravdu nejraději prohodil oknem, ať už sám hudební sluch má či nikoli. Nezřídka se tak v okolí rodiny časem stanoví na zvukové hračky přísné embargo, a to v zájmu zachování duševního zdraví rodičů.

A pokud koupíte jako hračku skutečný, plnohodnotný hudební nástroj, i když nevíte, jestli dárek najde využití, může se stát, že skončí jako následující bod.

2. Dekorace

„Koupila jsem ti kytaru, protože by ti to s ní slušelo.“ Těžko najít povrchnější důvod, proč někomu koupit jako dárek hudební nástroj. Ano, je pravda, že účel světí prostředky a spousta lidí původně začala hrát proto, že to dobře vypadalo, případně konkrétněji „se na to balily holky/kluci“, aby se z nich pak stali opravdu skvělí muzikanti. Zkrátka, co si budeme povídat, hudební nástroje jsou mimo jiné objekty estetické. Zároveň když někomu, kdo ani nemá hudební sluch a k muzice nemá vřelý vztah, koupíte drahou kytaru (kterou neocení ani coby investici), nástroj s velkou pravděpodobností skončí někde pohozený v koutě.

Navíc pro okolní muzikanty je to pak téměř fyzická tryzna. Jen si to představte: přijdete na návštěvu k někomu, kdo ví o muzice pendrek, a jako dekoraci u něj v pokoji trůní nástroj, za který vy byste byli ochotni jet světa kraj. (A zejména je-li to klavír, dotyčný si na něj ještě staví květináče, vázičky a skleničky s pitím.) Zatímco si sbíráte čelist ze země, vaše hudebně-lovecké srdce smutkem a závistí usedá. Přiznejte se, už jste zkusili takového kamaráda přemluvit, aby vám svůj nedoceněný hudební artefakt prodal?

3. Překvápko za každou cenu

Tohle je trochu specifický bod, protože na samotném hudebním nástroji coby dárku by tu nebylo nic špatného, jenže jaksi pokulhává provedení. Někde jste se letmo zmínili, že byste chtěli kytaru, a šup – příští Vánoce vám přistane pod stromečkem nemilé překvapení (jež nezbývá než okomentovat pelíškovským „Díky, táto...“), které sice má jakštakš tvar sladkého dřeva, ale vy byste si takový model sami v životě nepořídili. Je sice pěkné, že někdo z vašeho okolí vaše přání zaslechl a chtěl vám udělat radost, jenže těžko zde uplatnit rčení „darovanému koni na zuby nehleď“, když se vám bude doma válet nechtěný nástroj za x tisíc. Proč se vás dotyčný aspoň nezeptal, co přesně chcete? Takové překvapení za každou cenu způsobí akorát emoční šrámy na všech stranách.

Pamatujete se na ten díl Přátel, kdy na Rachel praskne, že vrátí do obchodu každý dárek, který dostane, a místo toho si koupí něco, co doopravdy chce? Tak tohle je ten případ. Příště svoje hudební přání raději pořádně upřesněte – a nebo si alespoň k dárku vyžádejte účtenku a nestyďte se ho jít vyměnit. Některé dárky si totiž nejlíp koupí každý sám.

4. Uspokojení vlastních ambicí

Tohle je snad nejhorší důvod, proč lidi kupují ostatním hudební nástroje. Je to trochu jako dávání nevyžádaných rad. Aniž by se o to dotyčný prosil (nebo budiž, možná někdy někde ve slabé chvilce prohlásil něco o tom, že „by chtěl umět na basu, protože je to cool“), vy ho obdarujete nástrojem podle svého nejlepšího svědomí – a čekáte, že vám bude ručky bozkávat a že za pár měsíců mu budete moci vzdávat hold v kotli pod pódiem. Ostatním se totiž do života kecá skvěle, že...

Dost často jde o touhu vidět někoho jiného zažívat úspěch, který byste si sami u sebe ani netroufli představit nebo jste k němu kdysi měli nakročeno, ale osud vás nějak záhadně odvál na scestí. To bývá případ ambiciózních rodičů, kteří v dobré víře koupí hudební nástroj svému potomkovi pomalu už v kojeneckém věku a doufají, že když už se hudební sny nepodařilo uskutečnit jim, následující generace to za ně vytrhne. Jenže jak praví moderní rétorika: „Akorát že vůbec.“

A co vy, taky už jste někdy dostali nebo někomu dali jako dárek hudební nástroj a bylo to totální šlápnutí vedle? Napište nám do komentářů pod článkem na Facebooku.

Tagy 4 hudební dárky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Schorm
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic), nekonzervativní konzervatoristka a muzikoložka. Klavír, zpěv, altsa…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY