Přejít k hlavnímu obsahu
Během poslechu desetidílné albové skládanky Suzanne Vega toho během necelých čtyřiceti minut zkrátka zažijeme tolik, že opakovaný poslech pro lepší vstřebání hudebních nebo lyrických jednotlivostí je nezbytností. | Foto: Ebru Yildiz
Během poslechu desetidílné albové skládanky Suzanne Vega toho během necelých čtyřiceti minut zkrátka zažijeme tolik, že opakovaný poslech pro lepší vstřebání hudebních nebo lyrických jednotlivostí je nezbytností. | Foto: Ebru Yildiz
Pavel Zelinka -

Suzanne Vega na nové desce rozverně listuje katalogem svých převleků

Deset let nechala americká zpěvačka a písničkářka Suzanne Vega své posluchače čekat na standardní dlouhohrající album. Na kolekci Flying With Angels je poznat, že si autorka dala práci a po letech skládání a testování vybrala jen ty nejlepší kousky. Ty se vrací ke všem etapám kariéry této Američanky.

Spojení naší domoviny s americkou zpěvačkou a rockovou písničkářkou Suzanne Vega je nadstandardní. Nejprve umělkyni přitáhla do naší domoviny osobnost prezidenta Václava Havla. Přes něj a další jí blízké osobnosti (zdravím Davida Hrbka do Olomouce!) jsme měli možnost zažít nejen její velké koncerty v Praze, ale také mnohem menší vystoupení mimo hlavní město, scénický rozhovor nebo speciální účinkování v televizním večeru. Blízkost Česku reprezentuje i fakt, že Suzanne už delší dobu hraje na české kytary Furch. 

V posledních letech jsme o Suzanne přeci jen slyšeli méně. Svou poslední řadovou desku Tales From The Realm Of The Queen Of Pentacles vydala před jedenácti roky. Na ni sice navázala kolekce Lover, Beloved: Songs from an Evening with Carson McCullers s hudbou primárně napsanou pro divadelní hru Carson McCullers Talks About Love a živák An Evening of New York Songs and Stories, ovšem na plnotučnou porci nového písničkového materiálu jsme si museli počkat až do letošního roku. Album už na podzim loňského roku předznamenal nečekaně rockově řízný singl Rats, celá deska Flying With Angels ale nabízí mnohem barevnější hudební zážitek.

Suzanne Vega je typická intelektuálka z Brooklynu. Sečtělá, s neobyčejným přehledem nejen v kulturní sféře, ale díky častému vystupování na dobročinných akcích všeho druhu i společensky citlivá a aktivní. Přátelství s Václavem Havlem do tohoto obrazu zapadá zcela přirozeně. A také fakt, že v posledních letech jí kromě koncertování spoustu času zabralo i účinkování v muzikálech Einstein na pláži od Philipa Glasse a Bob & Carol & Ted & Alice, který vznikl podle stejnojmenného filmu z roku 1969.

Literárního ducha ostatně nezapře ani obsah desky Flying With Angels. Skladba Chambermaid je Suzannina dvojsečná pocta klasickému Dylanovi, v níž lstivě podvrací jeho kousek I Want You tím, že ho převypráví z pohledu pokojské, o níž se Bob krátce zmínil v originále. Podobným způsobem pootočil před lety Tom Stoppard Shakespearova Hamleta ve své hře Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtví, když do středu jeviště postavil vedlejší postavy, dva princovy přátele a bývalé spolužáky. Suzanne do své verze příběhu navíc nevtíravě vpletla feministický pohled: „Uctívám místa, kde hrál/Uklízím drobky z jeho psacího stroje.“

Aktuální napjatá situace ve světě se silně otiskla do celkového vyznění desky. „Každá píseň na desce se odehrává v atmosféře boje. Boje o přežití, o mluvení, o dominanci, o vítězství, o útěku, o pomoc někomu jinému, nebo prostě jen o život,“ vysvětluje v promo materiálech samotná umělkyně. V úvodní Speaker's Corner mluví o svobodě slova a o tom, jak je toto privilegium často zneužíváno, u úzkostné baladě Last Train from Mariupol nás žene doprostřed válečné vřavy na Ukrajině a punkrockové podobenství Rats konstatuje, že přežití nejsilnějších ve městě (zde myšleno krys) není vždycky hezké.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

I na novém albu jsme svědky úzkého hudebního propojení zpěvačky s irským kytaristou Gerry Leonardem. A tato dvojice s chutí obléká jednotlivé písničky do poměrně rozdílných aranží. Album rámují písničky, které bychom mohli najít na první trojici autorčiných desek (víte, že od vydání bezejmenného debutu Suzanne Vega uplynulo letos čtyřicet let?!). Akustická kytara, rovný rockový rytmus a stále mimořádně lahodný vokál nás zve na cestu, během které se dočkáme v rámci světa Suzanne Vega experimentálně popovějších kousků.

Titulní snivá skladba je postavena na plujících kytarových linkách, rytmicky razantní Witch zní jako spojení U2 s Peterem Gabrielem, funkově vyklidněný track Love Thief je s výraznou basovou linkou, syntezátory a vokálními sbory vhodný do klidné kavárenské atmosféry, zatímco různými efekty ovlivněná Lucinda se hrdě hlásí do experimentálně popového období desek 99.9F° a Nine Objects of Desire. A nesmíme zapomenout na už několikrát zmíněný hlučně přímočarý singl Rats, kteří někteří recenzenti označují jako grungový. Během poslechu desetidílné skládanky toho během necelých čtyřiceti minut zkrátka zažijeme tolik, že opakovaný poslech pro lepší vstřebání hudebních nebo lyrických jednotlivostí je nezbytností.  

Suzanne Vega sice nechala své posluchače dlouho čekat, nakonec je však odměnila kolekcí, která většinu z nich musí minimálně obměkčit, pokud ne rovnou nadchnout. Flying With Angels je zkrátka návrat této umělkyně ve velkém stylu – a je pouze škoda, že během podzimního evropského turné nenajdeme jedinou českou (či moravskou) zastávku.

Suzanne Vega – Flying With Angels

Suzanne Vega – Flying With Angels

Cooking Vinyl 2025, 00:37:34

85 %

Tagy Suzanne Vega Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY