Přejít k hlavnímu obsahu
Dark Gamballe, pamatuje ještě někdo na jejich death metalové začátky? | Foto: archiv DG
Dark Gamballe, pamatuje ještě někdo na jejich death metalové začátky? | Foto: archiv DG
Jan Hamerský -

12 českých kapel, které radikálně změnily styl

„Ten seznam mohl být klidně delší,“ psal mi tehdy uživatel Vašek Hess. Další pod slavnými žánrovými přeběhlíky připomínkovali a nadhazovali jména. Leckdo se objevil mezi nechvalně známými ochočenými rockery. A ještě víc se jich do výběru nevměstnalo. Ať už mají páteř, jméno jenom v jistých kruzích, nebo chápou, že život změna, rozhodl jsem se jim s odstupem věnovat samostatnou topku.

1. Dark Gamballe

Prvních deset let, počítáno od roku 1990, se jmenovali D.A.R.K a býval to strašlivý porno prasopal. Pak se pasovali na obscénní antropology-lingvisty. Jednou z posledních upomínek na tuto etapu vyškovské kapely je nickname zpěváka Jiřího Sedláčka. „Desítka“ se pořád čte jako De Sed…

2. Dying Passion

Zadoomaná kapela ze Šumperka vzala podobnou dráhu jako její slavnější protějšci z Paradise Lost – od těžkotonážních riffů a housliček k melancholickému rocku se špetkou zvukové chemie. A zpět.

3. Endless

Ostraváci zakládali melancholickou atmosféru na hutných kytarách a kolorovali je umělými barvivy. Přesto od nich před rokem 2008 málokdo čekat sedmistrunné kytary a blast beaty.

4. Martin Hůla

Bonus, Bourek, Martin Tvrdý. Má spoustu jmen, ale většinou měl co dělat se samply a rapem – snad s výjimkou Ememvoodoopöká neboli Mladého Muže Ve Dnech Pracovního Klidu. Kariéru punkové kapely z Kostelce nad Černými lesy (možná až moc) lapidárně shrnuli rockoví zednáři z lože Stříbrné Raketky: „V lesích, kde jedinou šancí, jak bejt slyšet, je vstoupit do vlastního fanklubu, už běhaly nějaký divočáci, ale žádnej z nich ještě neměl takový koule jako Ememvoodoopöká.“

5. Hrdinové nové fronty / XIII. Století

Nejdřív hardcore punk, potom gotika z chlíva. Je jedlá, nicméně poslepu lehce zaměnitelná s hořčákem Ortelem. Punk prej už byl mrtvej. Co to je? Co se to děje? To svět se posral…

6. Katarzia

Akustika a kroj jsou atributy, k nimž se Katarína Kubošiová už moc nehlásí. Byl to omyl? Nechtěla spadnout do škatule s nálepkou „krásná, milá, šikovná s kytarou“? Tak či tak objevila možnosti DAW, Pjoniho a spoustu dalších šikovných producentů a emancipovala se.

7. Vladivojna La Chia

Ostravský úkaz citelně podřadil. Před metalovým Vladivojskem a intenzitou upřednostnil komorní 4Trio, akustickou kytaru a maximální intimitu, ideálně v komediantské maringotce u Vily Štvanice. Obojí chovatelce vypaseného humra s gajdama sedí.

8. Hana „Stinka“ Lundiaková

Je to pár let, co ze zdravotních důvodů (tak napůl) odložila akordeon a zvyká si na elektriku. Překládá a opravuje známější literáty, články jí vycházely v Ádvojce nebo Respektu a její knihy Imago, ty trubko (2014) si všimla porota Magnesie Litera. Není žádný snob. Zaskakovala za „Supici“, tou dobou na mateřské, ve Třech sestrách, a hlavně v kultovním alko šramlu Rudovous.

9. Support Lesbiens / Portless

Objevil Kryštof Michal Helmet a Page Hamiltona? Ne tak docela. Zkraje dekády, kterou si nevybavuje nikdo, kdo ji zažil, byli i Supporti divočina. Jen zasloužilým rockerům, které rádia důkladně zglajchšaltovala, se to po skoro třiceti letech těžko věří.

10. Šaman

Na jedné straně emo, hardcore, punk, Lakmé, Remek, Gattaca. A na druhé EBM a elektro. Jak řekl sám velký V0NT: přes kytarové krabičky se dostal ke krabičkám, ke kterým už kytary nepotřebuje.

11. Huyen Vi Tran

Semifinalistka Superstar a jedna z AquaBabes, které instruoval vnuk E. F. Buriana. Obojí přebil proexportní elektropopový projekt Viah, který akcentuje nepřenositelnou zkušenost navenek žlutých a uvnitř bílých dětí.

12. Hanzi

X-Core – trendoví dobrodruzi? Přihořívá – ale znám větší. Hanzi zpíval v Crashpoint, kteří uměli (neparodicky, neparaziticky) citovat Deftones, A Perfect Circle, Korn nebo Porcupine Tree. Dlouho nevydržel. Teď jede party post-hardcore à la Enter Shikari pod záštitou The Truth Is Out There.

Jste s výběrem v míru? Všechno sedí? Jestli ne, tak ať to vře v diskuzi dole.

Tagy top 10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY