Přejít k hlavnímu obsahu
Awali | Foto: blood.black.sandman
Awali | Foto: blood.black.sandman
Jan Hamerský -

10 pozoruhodných tuzemských hudebnic / výtvarnic

Hudebníky od výtvarného umění dělí jen krůček, kdykoliv potřebují logo, přebal, placky nebo aspoň nálepky. Proto se také hodně z nich věnuje grafice a naopak, namátkou třeba František Štorm, Jeňýk Pacák, Vladimír 518 nebo Pavel Zajíček. Nejedná se však zdaleka jen o chlapy – u příležitosti dnešního Valentýna proto přináším abecedně seřazenou topku těch podle mě nejzajímavějších hrajících výtvarnic a tvořících hudebnic. Žánrová pestrost zaručena.

1. Awali

Tvůrčí přetlak má kosmopolitní umělkyně Tamara Sofia Shmidt, když skládá všude možně na laptopu, ale také, pokud v ruce třímá štětec. Maluje akrylovými barvami anebo hennou. Úchvatných obrázků už má plný Instagram.

2. Léna Brauner

Maluje, ilustruje a také tvoří z nejnepravděpodobnějších věcí jako jehličí, lidské vlasy, vlastní krev nebo dortíky. Proto ji na Instagramu sleduje skoro šedesát tisíc uživatelů a její díla bývají beznadějně vyprodaná. Tvoří je po nocích. Stará se sama o pětiletou dceru. Ani to jí však neodradilo od toho, aby přibrala další obory. Tetuje a také zpívá s kapitánem Demo. Debut prý vyjde brzy. Trendsetter ho samozřejmě produkuje.

3. Lela Geislerová

Nejstarší ze tří sester Geislerových kdysi hrála s WWW. Také zodpovídala za výtvarnou stránku filmu Pusinky. Dnes pro časopis Respekt kreslí komiks Zen žen a kromě něj navrhuje také plakáty a přebaly. Jejích služeb využili například J.A.R. nebo Monkey Business.

4. Alžběta Josefy

Její děd byl sochař. Maminčin nevlastní bratr vystudoval UMPRUM. Cestu k výtvarnému umění si Alžběta Josefy, která malířství vystudovala na AVU u profesorů Berana a Rittsteina, ani hledat nemusela. Přesto občas zběhne k world music. Hrála na perkuse a zpívala v Gothart a BraAgas, kterým navrhla přebal ceněné desky O ptácích a rybách (2018). Dnes vystupuje ve spřízněné balkánské kapele Mijaktiç Orkestar a také s izraelským pianistou jménem Giora Kukui v Kukui quartetu.

5. Milli Janatková

Zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka, výtvarnice a lektorka propojuje hudbu s tancem, malbou, grafikou, videem a řemesly. Její album Mým kořenům získalo cenu americké nezávislé hudby za rok 2017. Od téhož roku nově aranžuje nejstarší české hudební památky. Vyjdou letos na podzim na albu Hluboko. Tento projekt zahrnuje rovněž výtvarná díla, která zachycují atmosféru nejstarších českých architektonických památek.

6. Vladivojna La Chia

Záběr agilní ostravské všeumělkyně je široký. Obsáhne hudbu včetně její filmové odnože, povídky, fotografii, naivistickou lingvistiku (vlastní jazyk) a také výtvarné umění. Kreslí komiksy, obrázky opatřuje své Vladibajky a připravila také několik výstav.

7. Daniela „Dahlien“ Neumannová

Chroptí a řádí po pódiích v Dilligence, Keep on Rotting a The Corona Lantern, natáčí klipy s Danem Frimlem a také má svou vlastní designovou značku. Všichni, kdo nutně potřebují vystajlovaný Rorschachův test na triku, nechť scrollují web dahliendesign.com.

8. Palma

Beata Rakowská hudbu přibrala teprve nedávno. Více let, než kolik jich hraje s manželem v Leto a jako sólistka v projektu Palma, navrhuje plakáty a přebaly knížek či desek. Tvoří hlavně pro komunitu přátel a známých z akademického prostředí a kolem vydavatelství Silver Rocket nebo Máma Mrdá Maso jako Aran Epochal, Bonus, Děti deště nebo Planety.

9. Pája Táboříková

Okouzlující hudebnice vyučuje hru na bicí na ZUŠce a školí též nafoukané bubeníky v obecenstvu, když vystupuje s 5P Luboše Pospíšila. Dřív také hrávala s Nahoře pes, kterým navrhla přebal. Ilustrace si však šetří spíš pro své básnické sbírky.

10. Eva Turnová

Největší osobnost jsem si šetřil na konec. Nikdy nepodceňuj basáka a už vůbec baskytaristky. Má za sebou angažmá u Plastiků a DG 307. Část svých spoluhráčů portrétovala. Píše také novinové sloupky. Loni vydala už jejich sedmý výbor, tzv. Turnový háj.

Opomněli jsme někoho? Neváhejte a doplňujte v diskuzi pod článkem.

Tagy gender výtvarné umění Awali Léna Brauner WWW BraAgas Milli Janatková Palma Vladivojna La Chia Dahlien Pája Táboříková Eva Turnová Plastic People of the Universe Silver Rocket

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY