Přejít k hlavnímu obsahu
Co začít znovu, lépe a na Západě? | Zdroj: YouTube kanál Pet Shop Boys
Co začít znovu, lépe a na Západě? | Zdroj: YouTube kanál Pet Shop Boys
Jan Hamerský - Pá, 13.08.2021 - 11:00

10 písniček, které s rádiem kamarádí jen naoko

Josef Vlček na Headlineru nedávno vydal návod, jak dostat hudbu do rádia. Ve zkratce: měla by být co nejjednodušší a dlouhá asi tři a půl minuty, aby si jí posluchač všiml a nepřekážela reklamnímu bloku. Že se sem váš revoluční počin nevejde? Nezoufejte. Našlo by se přinejmenším deset případů, které posluchače zavály úplně jinam. Seřadil jsem je, jak šly po sobě.

1. Patti Smith  Because the Night (1978)

Je učesanější než zbytek její tvorby. Napsal ji Bruce Springsteen, ale nezdála se mu, a tak ji nabídl Patti ve vedlejším studiu. Zpěvačka a aktivistka, bez níž by punk vypadal docela jinak, si text upravila a dostala hit, se kterým si vydupala kýženou pozornost.

2. The Buggles  Video Killed the Radio Star (1979)

O rok později se objevil prorocký singl se strukturou připomínající delší reklamní znělku. Tři roky předtím, než MTV zahájila vysílání, The Buggles definovali současnou audiovizuální kulturu, jejíž alfou i omegou jsou klipy a všudypřítomný product placement.

3. Devo  Whip It (1980)

Chytlavá písnička otevřela rádia materiálu s výrazným podílem syntetik, jenže co ten text o bičování? Překvapivě není o BDSM. Dělá si legraci z americké sebemotivační kultury, pro níž slovo NEJDE neexistuje a za většími a lepšími výkony se žene i s bičem za patami.

4. Eurythmics  Sweet Dreams (Are Made of This) (1983)

Ideální partner není vždycky ten do života. Něco o tom vědí Annie Lennox a Dave Stewart. Rozpadl se jim vztah i kapela The Tourists, s obojím měli velké plány. Od té doby se potáceli ve snovém světě, kde se žádný sen nevyplní, lidé si navzájem ubližují, a přece se snaží jít dál. A napsali o tom písničku, kterou konečně hlavouni z velkých labelů začali brát vážně.

5. Bikini Kill  Rebel Girl (1992)

Do tří a půl minut se vměstnal také manifest feministického hnutí Riot Grrrl, který kapela s jepičím životem sepsala s Joan Jett z The Runaways. Proslulost jim ale nezajistil jeden hit, ale sebeprezentace celkově. Hecovali ostatní ženy, ať jdou co nejblíž k pódiu a rozdávali jim texty, aby zpívaly s nimi. Oplzlé chlapáky Bikini Kill ze setu vyštípávali. 

6. Pet Shop Boys  Go West (1993)

Má o třetinu větší velikost než běžná rádiová konfekce, ale zatím žádnému programovému řediteli nevadil. Přitom to není podmaz k demoliční párty na troskách sovětského bloku. Chris Lowe a Neil Tennant naopak do éteru podsouvají přesný opak: a co začít znovu, lépe a na Západě?

7. The White Stripes  Seven Nation Army (2003)

Hymna, která rozpumpuje davy snad na každém sportovním klání, má vtipné pozadí. Je o síle sedmé maloměstské velmoci, pomluv. Jack White si riff dlouho sušil pro bondovku. Dlouho ale nikdo nevolal, a tak ji otextoval a způsobil boom retro kytarovek. Uběhly dva roky, a ozvala se produkce Quantum of Solace, jestli by něco nechtěl podniknout s Aliciou Keys.

8. Killing Joke  Asteroid (2003)

Jen dva lidé na světě dokáží cestu do pekla vylíčit tak, že se na ni těšíte, rozený diplomat a pološílený mystik. Tím druhým je Jaz Coleman, který si o lidstvu nedělá nejmenší iluze. Jedinou naději pro Zemi vidí právě v nějakém tom zbloudilém kosmickém tělese. Proto si v textu citovaný ježíšovský akronym INRI přeložil jako Igne Natura Renovatur Integra, tedy Veškerá příroda se obnovuje ohněm.

9. Laibach  Tanz mit Laibach (2003)

Proč by někdo chtěl žít v diktatuře? Možná proto, že si ho nejdřív podmaní omračujícím vizuálem, silnými symboly a hlavně chytlavou rytmickou muzikou. Právě na takovém předpokladu staví slovinské umělecké sdružení a jejich asi nejvíc taneční hit.

10. Poppy  Fear of Dying (2021)

Fanoušci ani pořádně nerozdýchali, že drobná roztomilá youtuberka už nedělá pop, ale nejlepší současný nu-metal, a už je zase vytrhla z poblouznění. Tentokrát se obula do jiného úpadkového žánr z přelomu tisíciletí, pop punku. Nečekejte skočné čtyři akordy o prvních láskách. Dostala ze sebe, jak jí na střední mezi všemi těmi úchyly bylo zle.

A jakou pecku, která v rádiovém playlistu tak úplně nehraje, byste připsali vy? Těším se na tipy v diskuzi.

Tagy top 10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY