Přejít k hlavnímu obsahu
Kostým Ziggyho Stardusta z roku 1972, z Rock'n'rollové síň slávy. | Foto: Adam Jones
Kostým Ziggyho Stardusta z roku 1972, z Rock'n'rollové síň slávy | Foto: Adam Jones
Jan Hamerský -

10 největších LGBT rockových ikon

Rock je rebelská muzika. Bourá všechno, i sexuální konvence. Elton John se rozhodně nestyděl, a tím povzbudil také ostatní gaye. A protože se v pětasedmdesáti chystá odebrat na odpočinek, je to vhodná příležitost si připomenout i další idoly LGBT. Jsou mezi nimi i heterosexuálové, ale to přece není nemoc.

1. Někoho milovat // Janis Joplin

O své sexuální orientaci nikdy veřejně nemluvila. Jen byla zvyklá dělat si co chce. V tomto byl velmi inspirativní její bouřlivý a zpočátku platonický vztah se zpěvačkou a návrhářkou Peggy Caserta. Byl plný porozumění a ohromné spousty drog.

2. Bytost z jiného světa // David Bowie

Byl dvakrát ženatý, měl děti, a stejně ho bavilo hrát si na Ziggyho Stardusta a Muže, který spadl na Zemi. Ani své sexuální preference nebral jako dogma. Prý snad měl i nějakou aféru s Mickem Jaggerem.

3. Chci se osvobodit // Freddie Mercury

Podepsal se pod zásadní hymnu komunity. Uměl se pořádně odvázat a elektrizovat muže i ženy, ale jen ve světle ramp. V soukromí byl velmi plachý. Poskytl jen velmi málo rozhovorů a sám od sebe o vztahu s Jimem Huttonen příliš nemluvil.

4. Kde jen bere všechny ty báječné hračky // Rob Halford

Spousta metalistů žila až do začátku 90. let v blahé nevědomosti, odkud se vlastně vzaly ostnaté nátepníky, cvočky a opasky s pyramidami. Pak z Roba Halforda vypadlo, že je na chlapy a že kostým poladil z toho, co nakoupil v Londýně ve vyhlášené gay čtvrti Soho.

5. Bavme se jen o muzice // Joan Jett

Jako první žena založila své vlastní nakladatelství, ale jinak se spíš vyžívá v ochraně práv zvířat než jakékoliv emancipaci. Vždycky chtěla, aby se fanoušci soustředili na hudbu. Nebýt Lity Ford, která v pamětech (2016) propálila, že The Runaways opustila, protože jednoduše neskousla být v kapele se samými lesbami, asi by to tak zůstalo.

6. Je to, jako to je // Linda Perry

O půl generace mladší skladatelka a producentka se vyjádřila jasně. Nejdřív si v 94. onálepkovala kytaru slovem „dyke“ (jiný výraz pro lesbu pozn. aut.), o rok později v rozhovoru pro Advocate řekla jasně: „Celý život jsem milovala ženský, tak to je. Jiná už nebudu.“

7. Duhový deathmetal // Cynic

V metalu jsou nadávky na “gay pozéry” small talk, který kytaristu-zpěváka Paula Masvidala a bubeníka Seana Reinerta ani moc netankoval. Způsobili malou žánrové revoluci, po které extrěmní metal mohl hrál všemi barvami duhy. Že jsou pár, přiznali v roce 2014.

8. Srdečné pozdravy z Ruska // Rammstein

Mann Gegen Mann nebo Pussy že jsou řachandy na první signální? Záleží na kontextu. Till Lindenmann mával polským katolíkům před nosem duhovou vlajkou. A v Rusku, kde LGBT postavili mimo zákon, si Kruspe s Landersem na just dali hudlana před plným stadionem.

9. Specifické potřeby // Brian Molko

Lakuje si nehty, líčí se, miluje punk a že si ho lidé běžně pletou se ženou, si ohromně užívá. Androgynní frontman Placebo vyrůstal v bigotní katolické rodině. Tvrdí, že dokud nezjistil, že je bisexuální, cítil se velmi osaměle.

10. Žádný člověk není na hovno // Julien Baker

Pochází z nábožného jihu USA, vyautovala se v sedmnácti a přesně tohle jí řekla farářka, když se jí svěřila. Rodiče s tím, že jejich dcera je lesba, byli v pohodě. Chodili do kostela i na punk. Jiní její gay přátelé takové štěstí neměli. Podporuje je s kytarou, na které má nápis „odpor je naše kultura“ hned vedle Ježíše.

A na jakou další postavu si vzpomenete vy? Pište do diskuze pod článkem.

Tagy top 10 LGBT

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY