Přejít k hlavnímu obsahu
Smějeme se také sami sobě, jak srandovně u toho vypadáme |  Foto: archiv Zooblasters
Smějeme se také sami sobě, jak srandovně u toho vypadáme. | Foto: archiv Zooblasters
Zooblasters -

Zvířecí masky nám dovolují více se vžít do role a užít si koncerty

Jsme „zvířecí“ kapela Zooblasters a poprvé jsme se dali dohromady v roce 2018 jako parta dobrých přátel, kde všichni měli sice své „hlavní“ kapely, ale chtěli jsme udělat společný projekt ve kterém spojíme své síly a nápady dohromady. Chtěli jsme přinést na scénu nejen novou a neoposlouchanou hudební směs, ale také živou show. Proto jsme se rozhodli, že budeme hrát ve zvířecích maskách.

Za kapelou v první chvíli stáli Martin Sedlák (Confused Parrot – housle) a Tomáš Knotek (Dictator Lion – bicí) z kapely Circus Brothers, bratři Turner (OG Rabbit – zpěv) a Miller Harrisonovi (Disco Baboon – kytara) a Michal Hadaš (Skanking Rabbit – saxofon) z kapely TiNG a v neposlední řadě Mikuláš Jirout (Kong the Boss – elektronika, produkce) aka DJ Le Petit Nicolas / Max W.

Každý jsme si vytvořili novou personu, která nám dovolovala více se vžít do role, užít si koncerty na maximum a přenést tak radost a energii i na lidi pod pódiem. Je to věc, která zaujme na první pohled i nezasvěcené návštěvníky našich koncertů. Navíc se můžeme sami sobě smát, jak srandovně u toho vypadáme. Ale po prvotním šoku, kdy lidé uvidí zvířata divoce tančit na pódiu a hrát na hudební nástroje, určitě uslyší a pochopí, že to s naší hudbou myslíme velice vážně a není to jen cirkusová zábava.

První koncert jsme měli v roce 2019 po roce zkoušení a psaní vlastních songů. Díky našim zkušenostem se nám hned v prvním roce podařilo hrát na několika zajímavých festivalech. Vydání prvního EP na sebe proto nenechalo dlouho čekat a přišlo v červnu 2020. Bohužel v tu chvíli následovala změna v sestavě, protože Turner se odstěhoval zpět do USA a my tak museli vymyslet, co budeme dál dělat. Měli jsme štěstí a potkali jsme šikovného mladého rappera z New Yorku, který vystupoval pod jménem D Gregs.

S novým zpěvákem jsme si řekli, že obohatíme náš zvuk ještě o trochu více, a proto k nám nastoupil nejen Dave Gregory (MC Chicken – zpěv), ale také David Košťálek (Chimp the Pimp – trumpeta) a Eva Přívozníková (Gangsta Frog – tuba).

Mnoho kapel má členy se stejným hudebním vkusem, který se odráží v jejich tvorbě. U nás je to však přesně naopak – a tak to máme rádi. Téměř každý člen Zooblasters má v oblibě něco jiného. MC Chicken má hip hopové kořeny a přináší svěží rýmy a texty, DJ Kong přichází ze světa DJingu a přináší taneční beaty a elektronické zvuky, Disco Baboon a všichni ostatní hudebníci přináší hudební nápady z reggae, balkánské hudby, rocku a mnoha dalších žánrů. Díky tomu je náš kreativní proces trochu jiný, než u jiných kapel. Každý může přijít s nápadem a společně na něm pak pracujeme a každý mu přidá to své.

Smějeme se také sami sobě, jak srandovně u toho vypadáme. | Foto: archiv Zooblasters

Bohužel přesně ve chvíli, kdy jsme se začali rozjíždět, tak udeřil na svět covid a zmařil naše plány na koncertování, a proto jsme se pustili do nahrávání našeho prvního alba. Na koncertech hraje plná živá kapela v kombinaci s elektronickými tanečními beaty a je pro nás velmi důležité předat lidem energii a společně si užít divokou party. Tím nastala otázka, jak přeneseme tuto živelnost na studiovou nahrávku. Rozhodli jsme se vydat směrem více elektronického zvuku, který budou podporovat živé nástroje a zpěv.

O produkci hudebních základů se postaral Mikuláš aka DJ Kong a poté předal tracky dál. Následovalo nahrávání kytar, dechové sekce, houslí, zpěvů a dalších hostujících nástrojů. Většinu nahrávání jsme dělali svépomocí stylem DIY v domácím studiu nebo ve zkušebně, což nám umožnil i fakt, že jsme nemuseli nahrávat živé bicí. Po dokončení jsme vše poslali na mix a master, o který se postaral Aleš Hyvnar, kterého jsme znali dobře ze spolupráce našich předchozích kapel. Proces to byl zdlouhavý a náročný, ale výsledek přesně vystihuje jedinečný multižánrový, ale celistvý zvuk kapely Zooblasters, kterému říkáme Animal Party Beats.

Smějeme se také sami sobě, jak srandovně u toho vypadáme. | Foto: archiv Zooblasters

Album Animals in the House vyšlo v červenci 2022 po téměř dvou letech práce. Bohužel těsně po vydání alba odchází z kapely Martin Sedlák, který se rozhodl opustit ČR, a nahradil ho Ondřej Jiskra (Panda – trombon). V této sestavě jsme se zatím ustálili a nyní nastává ta nejzábavnější část – tvorba nových songů, kdy se budeme snažit neustále posouvat a vyvíjet náš vlastní originální zvuk. A samozřejmě také nonstop koncertování s naší zvířecí taneční party kapelou.

Autory článku za Zooblasters jsou Mikuláš Jirout (titulní foto) a Miller Harrison (foto s kytarou). A jaký je příběh vaší kapely? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Zooblasters

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zooblasters
Kapela, co utekla z džungle přímo na podium. Pod taktovkou electro beatů a volání divočiny jsme ovlivnění mnoha hudebními žánry od západu až po východ. zooblasters.com
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY