Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Zpět v osmdesátkách: ESP LTD ’87 Series Rainbow Crackle

Zpět po časové ose dlouhé 37 let se vrací firma ESP, která svou dceřinou značku LTD pověřila výrobou pětice nástrojů ze série ’87 s výrazným designem Rainbow Crackle, jenž ve druhé polovině osmdesátých let sklízel úspěchy především u rockově orientovaných hráčů. Edici s černými korpusy i hlavicemi zdobenými grafikou v neonových barvách tvoří kytary LTD M-1 Custom ’87 RC, Mirage Deluxe ’87 RC, Eclipse ’87 RC, Eclipse NT ’87 RC a basa Surveyor '87 RC, inspirované tvary Stratocasteru, Telecasteru a Precisionu.

Model LTD Eclipse '87, opatřený uzamykatelným vibratem Floyd Rose 1000, vychází stejně jako varianta NT s pevnou kobylkou TonePros TOM z původní řady ESP Eclipse TE. Mahagonové tělo s bombírovanou horní plochou doplňuje průchozí krk lepený ze tří kusů javoru a opatřený tenkým U-profilem. Hmatník z ebenu macassar o radiusu 350 mm nese 24 XJ jumbo pražců

Kytary s menzurou dlouhou 24.75 palců jsou vybaveny krkovým humbuckerem Seymour Duncan '59 (SH-1) a kobylkovým typem JB (SH-4), ovládanými třípolohovým páčkovým přepínačem, společnou hlasitostí a tónovou clonou se zabudovaným push/pull rozepínaním cívek obou snímačů, takže hráč má možnost využít celkem šest snímačových konfigurací.

Superstrat LTD M-1 Custom ’87 sdílí s variantami Eclipse ’87 materiály krku a hmatníku, tělo je vyrobeno z olše, zvolena byla delší menzura 25.5 palců, u vibrata Floyd Rose 1000 najdeme humbucker Seymour Duncan SH-6 Distortion se silnějším výstupem, ovládání sestává pouze z potenciometru hlasitosti, fungujícího zároveň jako rozepínání cívek, a zakomponován byl vypínatelný aktivní preamp/boost EMG PA-2. Obdobně je koncipován také LTD Mirage Deluxe ’87 RC, který má ovšem šroubovaný krk, k humbuckeru SH-6 přibyl šikmo uložený krkový minihumbucker SD Hot Rails a ovládání je řešeno identicky jako u edice Eclipse.

Čtyřstrunná baskytara LTD Surveyor '87 RC na bázi moderního Precisionu využívá olšový korpus, k němuž je přišroubován krk z jednoho kusu javoru kombinovaný s ebenovým hmatníkem o radiusu 400 mm, nabízejícím 21 XJ pražců. Menzura činí standardních 34 palců, struny kotví v kobylce Gotoh 201B-4, ladění zajišťují firemní strojky s třílistými rondely a elektroniku tvoří střední půlený single coil Seymour Duncan Vintage P, kobylkový singl SD Vintage Jazz, hlasitost, tónová clona a ovladač balance pro plynulé nastavení poměru obou snímačů.

LTD Eclipse NT ’87 RC s cenovkou 1100 dolarů je dostupný i v barvách Pearl White či Turquoise, verze Eclipse RC s vibratem Floyd Rose vyjde na cca 1200 dolarů a zájemci mohou zvolit alternativní lak v odstínu Black. LTD M-1 Custom '87 RC lze pořídit i v úpravách Black, Dark Metallic Blue a Candy Apple Red za cenu okolo 1100 dolarů, LTD Mirage Deluxe '87 RC s identickou cenou je dodáván i v lacích Pearl Pink nebo Turquoise a basa LTD Surveyor '87 RC nese cenovku cca 1000 dolarů a na výběr jsou další provedení Black či Pearl White. Nástrojová řada ESP LTD '87 s klasickým designem je už dostupná i na českém trhu, kde ceny startují na částce cca 26800 Kč.

Tagy ESP LTD ESP LTD ’87 Series Rainbow Crackle

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY