Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 28.10.2016 - 00:01

Nová série efektů od TCE (3. díl – komprese a dozvuky)

Dánský TC Electronic si na letošní podzim naplánoval premiéru nové řady efektových krabiček, která zahrnuje celkem 13 modelů s inovovanými obvody i designem. Součástí finančně velmi zajímavé řady jsou efekty typu overdrive/distortion/fuzz, boost/kompresor, modulace a reverb/delay. V první části jsme vám představili boost a čtyři typy zkreslení, druhý díl se věnoval modulačním efektům a závěr patří kompresoru Forcefield a dozvukovým krabičkám Echobrain Analog Delay, The Prophet Digital Delay a Skysurfer Reverb.

Modely nové řady dostaly jednoduchý retro design, jacky jsou umístěny na čelní straně odolného kovového šasi, což ve většině případů šetří místo v pedalboardu, efekty lze napájet 9V baterií nebo adapterem a hlavní nášlapný footswitch je zapojen v režimu true bypass, takže při vypnutém stavu krabička nijak neovlivňuje charakter průchozího signálu. Kromě delaye Prophet a reverbu Skysurfer jsou všechny efekty plně analogové.

Forcefield Compressor zaujme především muzikanty, kteří před studiovými, ale mnohdy studeně znějícími kompresory dávají přednost jednoduššímu řešení s obvodem vycházejícím z legendárních kompresorů Ross, který zvuku jejich nástroje dodá hřejivý témbr s kulatějšími výškami. Forcefield disponuje podobně jako známý MXR Dynacomp velkým rozsahem komprese, potenciometrem Attack ovlivňujeme rychlost náběhu komprimace a celková hlasitost má dostatečnou rezervu na to, aby bylo kompresor možné použít i jako decentní clean boost.


Echobrain Analog Delay s čipy BBD se nechal inspirovat analogovými echy ze sedmdesátých let a tomu odpovídá i jeho muzikální, pro ucho příjemný charakter s kulatými výškami a plným tónem. Jednoduché ovládání sestává z knoflíků Time, Mix a Repeats a maximální délka dozvuku je 300 ms.

The Prophet Digital Delay je variabilní efekt s precizním přenosem všech detailů a maximální délkou dozvuku 1300 ms. Ovladače jsou stejné jako u analogového echa, ale přibyl zde třípolohový tahový přepínač nabízející rytmické dělení delaye ve formě šestnáctin, osmin a 3/8 patternu, jenž evokuje typická nastavení Edge z U2 nebo Davida Gilmoura.

Firma TC Electronic má s vývojem a výrobou delayů a reverbů mnohaleté zkušenosti, které se odrazily i ve zvuku Skysurfer Reverbu, jenž kromě potenciometrů Mix, Reverb a Tone disponuje dvojicí studiových modů Plate a Hall a také algoritmem s emulací klasického pružinového hallu ze starých lampových komb Fender.

Zbrusu nová série efektů od TC Electronic by se měla na evropském trhu objevit v prvních listopadových týdnech a velmi příjemnou informací je nastavená oficiální cena, která by se u všech modelů bez výjimky měla pohybovat těsně pod hranicí 50 Euro, což je vzhledem ke zvukovým možnostem této řady opravdu slušná nabídka.

Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY