Přejít k hlavnímu obsahu
Ini Kamoze, zdroj: Wikipedia
Ini Kamoze, zdroj: Wikipedia
mbx - Pá, 28.11.2014 - 12:00

Zázrak jednoho hitu

Pojďme se podívat na pět zdárných příkladů kapel a interpretů, kteří zažili svých 15 minut slávy a poté zmizeli ze scény. Nemusíte být vždy jako Rolling Stones a strašit na pódiu i v hodně pokročilém důchodcovském věku nebo rozdávat svojí padesátou desku na iTunes zadarmo jako kapela s jedním písmenem a číslem v názvu. Někdy vám stačí právě onen pověstný jeden hit a poté zasloužený celoživotní odpočinek na Bahamách.

1. GotyeSomebody That I Used To Know

Třináct milionů prodaných kusů singlu, číslo jedna v hitparádách v 25 zemích a přes 500 miliónů shlédnutí na YouTube – to je docela slušná řádka úspěchů pro v Belgii narozeného písničkáře a australského indie zázraku jménem Gotye. Zajímavostí je, že sám umělec má trochu zvrácené zalíbení ve své pozici autora jednoho hitu. Skladba je to pěkná, vkusně provedená a všichni jsme spokojení, že se i slušným, normálním lidem může stát něco úžasného.


2. Robin ThickeBlurred Lines

Robin Thicke a autor jednoho hitu? Vždyť ten už je na scéně léta letoucí? Určitě má na svém kontě i jiné populární skladby. Ale bohužel, odpověď je ne. Kombinace spoře oděných modelek (lépe řečeno, nahých), sladkého r´n´b ve stylu Marvina Gaye a asistence slovutného Pharrella přinesla své plody. Skladba se stala celosvětovým hitem číslo jedna v loňském roce. Bohužel následující album Paula už na úspěch singlu nenavázalo a tak Thicke patří zaslouženě na přední pozici mezi jedno-hitovými zázraky.


3. ReefPlace Your Hands

Tenhle funky hit vznikl už v roce 1996, ale pořád je nesmírně populární a všichni svatební DJové ho mají ve svém playlistu i v roce 2014. Co se týká samotné kapely Reef, tak mezi pozoruhodné stránky její historie patří roky 1994-95, kdy hráli po boku Paula Wellera, The Rolling Stones a Soundgarden. Jo, a na kytaru jim hraje syn Ronnieho Wooda z Valících se kamenů, Jesse Wood. A to je asi tak všechno.


4. Ini KamozeHere Comes the Hotspepper

Pokud někdo z vás zná jméno Ini Kamoze, tak má u mě rundu panáků. Jeho jediný hit, který vznikl už v roce 1994, zabodoval jako číslo jedna v USA a byla to první a dodnes jediná skladba jamajského interpreta na této pozici v americké hitparádě. Nicméně, skladba pořád dělá vlny a je oblíbenou předlohou pro remixované verze od slavných DJ.


5. WheatusTeenage Dirtbag

Text s tématem šprta balícího svoji vysněnou holku a video s hercem z Prci, prci, prciček (American Pie), dostal všechny středoškoláky a skladba byla nesmírně populární na studentských párty, což přetrvává až do dnešních dní. Jo, jo, zlatý rok 2000, kdy nám třicátníkům bylo dvacet a svět byl ještě knoflíček. Wheatus se ještě zmohli na jeden úspěch s předělávkou skladby A Little Respect od Erasure, ale kdo si to už pamatuje, že?

Tagy jak na to humor
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY