Přejít k hlavnímu obsahu
Láskyplná něžnost i bluesová moudrost tu je vykopaná jako ztracený poklad, nabízející další pohled na nejdůvěryhodnějšího písničkáře amerického rocku. Foto: Jeff Haynes
Martin Hošna - St, 07.07.2021 - 18:00

Zapomenuté album ukazuje Toma Pettyho and The Heartbreakers na vrcholu svých sil

Tři roky uběhly od smrti Toma Pettyho. Legenda americany neřekla ale poslední slovo. Deska Angel Dream původně vyšla v roce 1996 jako soundtrack k dnes již zapomenutému filmu She´s The One s Jennifer Anistonovou v hlavní roli. Znovu vydaná, pečlivě zremasterovaná a zremixovaná, vychází znovu, navíc doplněná o další výtečné skladby, které zachycují Toma Pettyho and The Heartbreakers ve vrcholné formě.

Jednoduchost, důmyslná propracovanost, vrozená vášeň i vypravěčská pokora. Tom Petty sbíral zkušenosti od těch nejerudovanějších (Bob Dylan, Mick Jagger, George Harrison), s doprovodnou kapelou The Heartbreakers ale fungoval jako dokonalý stroj, dobře promazaný s nezaměnitelným zvukem a charizmatickým vokálem.

Angel Dream není obyčejným posmrtným „cash-in“ albem. Petty se podílel těsně před smrtí na opětovném vydání, sám dobře věděl, že potenciál tohoto zapomenutého soundtracku nikdy nebyl doopravdy doceněn. Když byl v devadesátkách požádán režisérem Edem Burnsem, aby přispěl na soundtrack jedinou písní, zdráhal se tuto nabídku přijmout. Slovo dalo slovo, kapela dostala prostor natočit celé album, a už se dvakrát nerozmýšlela. A stvořila klenot, nad nímž se dá skutečně jásat i po pětadvaceti letech.

Z Angel Dream je cítit radostná spontánnost, zároveň i znepokojující, až zlověstná rétorika se zabijáckým gradujícím aranžmá. Úžasná bluesová verze Thirteen Days od J. J. Calea nabízí explozivní instrumentaci i dylanovské vypravěčství, garážová 105 Degrees vzpomene na rock´n´rollové šedesátky, cynická anti-milostná balada Asshole křehce bere za srdce, prodloužená verze Supernatural Radio pochmurně promlouvá v duchu devadesátek. Láskyplná něžnost i bluesová moudrost tu je vykopaná jako ztracený poklad, nabízející další pohled na nejdůvěryhodnějšího písničkáře amerického rocku.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Ačkoli samotné písně jsou věrné tříakordovému rock´n´rollu (otevřené G, vysoké D, vysoké G), Tom Petty and The Heartbreakers ho umějí nepředvídatelně zahrát. Dynamické a kreativní aranžmá jsou dokonale přesná, kytarová sóla a riffy učí více o vkusu a samotném tónu, nabádají ke zdrženlivosti a houpavě uspávají. Základní linie pečlivě sledují kořenové noty každého akordu, aby dohromady vytvořily jednoduchou akordickou posloupnost s unisonovaným ohybem, zpěvnou basovou linkou i vícevrstvým arpeggiem. Tom Petty stvořil s The Heartbreakers styl, který nikdy nezestárne.

petty

Tom Petty and the Heartbreakers – Angel Dream

Warner Records 44:02

80 %

Tagy Tom Petty The Heartbreakers
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY