Přejít k hlavnímu obsahu
v
Whoosh! je lahůdkou pro všechny snoby, kteří v této podobě dostávají nadstandard progrockového umění | Foto: earMusic
Martin Hošna -

Whoosh! od Deep Purple pobaví, ale nenadchne

Hardrocková veličina se připomněla s novou deskou Whoosh!, která svou slušnou bigbítovou jízdou potěší hlavně fanoušky nebo prog-fajnšmekry. Album je plné muzikantské vášně, kterou staří harcovníci vypilovali doslova do dokonalosti. Přesto chybí moment překvapení, který Deep Purple ztratili možná už před čtvrt stoletím.

Pro kytarové samouky existuje nemálo jednoduchých, zároveň drzých riffů, na nichž se učí základy rockové školy. Před 48 lety zabodovala ve všech hitparádách jednoduchá stadionová vyřvávačka Smoke On The Water a Deep Purple se na první dobrou okamžitě zapsali do rockové historie. Následovalo půl století, kde i díky četným personálním změnám uměla kapela prodat svůj potenciál. Paradoxně změny na postech kytaristy či frontmana přinesly svoje ovoce – „Párplové“ nezevšedněli a směle konkurovali době svým autentickým zábavným hard rockem.

Whoosh! je deska plná dekadentních riffů, strašidelných varhanních sól a silné rytmiky. Dramatický otvírák Throw My Bones nasazuje laťku slušně vysoko, agresivní rockabilly s prvky boogie-woogie ve What The What ukazuje, že praotci žánru umí vlastní crossover na výbornou. Barokní balada Nothing At All má podivuhodný taneční charakter, včetně sólového soupeření mezi klávesami a kytarou. Přesto celek zní, jako by album vzniklo ne letos, ale na začátku století. Předvídatelné modulace či nekonečné jamování nerozsekne již nasraný vokál jako v sedmdesátkách, bohatým syntezátorovým stěnám z dílny Boba Ezrina chybí analogová atmosféra. Deep Purple natočili pompézní rockové dílko, které ustrnulo v čase.

Co na nahrávce oceníte jako muzikanti?

Že jsou Deep Purple mistři svého žánru, o tom není pochyb. Muzikantské výkony jsou neskutečné, srovnatelné s metalovými Dream Theater. Aranžmá i produkce mají nadstandartní charakter, instrumentální dovednosti králů rock´n´rollu jsou inspirativní pro další generace hudebníků. Whoosh! je lahůdkou pro všechny snoby, kteří v této podobě dostávají nadstandard progrockového umění.
deep

Deep Purple Whoosh!

earMusic, 2020, 51:37

55 %

Tagy Recenze alb Deep Purple

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY