Přejít k hlavnímu obsahu
Borland je hudební dobrodruh a jeho zvukové experimenty nejsou nic nového. Zkreslené nu-metalové kytary ale nečekejte. | Foto: Quintin Soloviev
Borland je hudební dobrodruh a jeho zvukové experimenty nejsou nic nového. Zkreslené nu-metalové kytary ale nečekejte. | Foto: Quintin Soloviev
Petr Adamík -

Wes Borland pokračuje v experimentálním dobrodružství

Kytarista Limp Bizkit na sebe před pár dny strhl pozornost, když oznámil velký výprodej svého vybavení – včetně zajímavých kousků, jakým je například zesilovač Mesa Boogie, který použil na debutovém albu Limp Bizkit Three Dollar Bill, Y'All z roku 1997. Wes Borland ale také nenápadně, bez většího humbuku, vydal začátkem měsíce nové sólové album Mutiny Of The Starbarge.

Stejně jako předchozí Borlandovy sólovky Astral Hand (2020) a Crystal Machete (2016), je i novinka instrumentální nahrávkou. Vyvstává otázka, jestli bylo dalšího takovéhoto alba potřeba. Proč ne? Mutiny On The Starbage není bůhvíjak průlomová záležitost, ale i tak je plné neotřelých nápadů a působivých aranží. Kytaristovi fanoušci jej určitě přivítají.

We Are The Airlock nás uvede do děje, plyne pomalu, má temnější nádech a poměrně hutnou atmosféru. Zapojený hang drum pak písni propůjčí trochu té mystiky. Vše je samozřejmě na hony vzdáleno od tvorby Limp Bizkit, ale i od projektů Black Light Burns nebo Big Dumb Face, kde se Wes setkal se svým bratrem Scottem Borlandem. Ten se zapojí i tady, a to v následující Mounting The Husk, která jasně nese Borlandův rukopis. Scott si vzal na starosti smyčce i v Lexicon Galactus a ke slovu se dostane i v závěru při kompozicích Walking The Great Ring a The Flagship Obliteron.

Skutečnost, že jsou písně propojeny a v podstatě plynule přecházejí jedna do druhé, dodává albu filmovou, soundtrackovou image. Track A Large Magnetic Discharge From The Starbarge je příjemným oživením. Píseň má skvělý groove, kdy šlapající basová linka posluchače rozpohybuje. Mezipasáže pak vyplňují syntezátory, které ve druhé půli desky dostávají rozhodně více prostoru. Písně tím nabírají vesmírný až sci-fi směr. The Horror Is Nominal je rovněž rytmicky živější kousek a doslova z ní číší, jak si Borland užívá volnosti a hudební svobody. V závěru alba už se nápady možná trochu rozmělňují, nicméně není problém jej doposlouchat do konce.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Borland je hudební dobrodruh, pověstný svými zvukovými experimenty. Nečekejte zkreslené nu-metalové kytary, Borland zde experimentuje, hraje si a nechává volný průchod svým nápadům. Je zřejmé, že album natočil hlavně pro své potěšení a pro své nejvěrnější fanoušky, určitě ale stojí za poslech. Dokáže upoutat vaši pozornost a snadno se do něj ponoříte.

Wes Borland - Mutiny On The Starbarge

Wes Borland – Mutiny On The Starbarge

Flying Head Music, 00:40:47

instrumental / experimental / post rock

60 %

Tagy Wes Borland Limp Bizkit Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY