Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar -

Washburn Woodline: o krok blíže dokonalé kytaře

Pojďte blíž k monitoru, něco vám pošeptám, aby to ostatní neslyšeli: Chcete kytaru se zvukem Tayloru za třetinovou cenu? Myslíte si, že jsem se zbláznil? Ne. Zkuste Washburny série Woodline!

Chicagský výrobce hudebních nástrojů Washburn v lednu 2016 představil v Buffalo Grove v Illinois zcela novou modelovou řadu akustických kytar nazvanou Washburn Woodline. Tyto kytary se vyznačují brilantním zpracováním a výrazným, extrémně čistým a jasným zvukem se sytými basy. Oproti již zaběhnuté klasické modelové řadě WD a WG je tu hned několik změn, jak designových, tak i funkčních, všechny samozřejmě k lepšímu.

Podívejme se například na model Washburn WLO11S. Tato akustická kytara svým tvarem patří mezi modely Orchestra, které se vyznačují o něco pevnějším a "rychlejším" tónem než klasické dreadnoughty (někdy nazývané taky "jumbo"). Přední ozvučná deska je vyrobena z pečlivě vybraných kusů dřeva masivního cedru, který zajišťuje kytaře silný a konkrétní zvuk.

Vzhledovou změnu doznala rozeta kolem ozvučného otvoru Faux-wood Overlay – je jednodušší a výraznější. Na sedlo palisandrové kobylky, stejně jako na nultý pražec (o šířce 43mm), je použitý speciálně vyvinutý materiál Graph Tech NuBone, který zlepšuje čistotu tónu a vytváří charakteristický "drahý zvuk" kytary. Mahagonové boky a zadní deska pak dotvářejí pevnost a sytost zvuku.


Vnitřní vylepšené žebrování ze smrku Sitka je nově vroubkované a má klasický X tvar. Mahagonový je i krk kytary, vybavený výztuhou seřiditelnou v obou směrech. Hmatník pochází z palisandru a je osazený standardně jednadvaceti pražci. Na hlavě – s trochu střídmějším zlatým logem Washburn – pak nalezneme spolehlivé chromované mechaniky Die Cast.

Na kytaru jsou továrně nataženy struny Cleartone 7412B (oproti dříve používaným D´Addario EXP), které ještě umocňují podání basových a středových tónů.

Jak již bylo řečeno na úvod, Washburn WLO11S překvapí bohatým a sytým zvukem, neuvěřitelně dlouhým sustainem, výrazným a hlavně konkrétním podáním basů a středů. Pohodlný hmatník na plochém krku je pro Washburn již dlouho standardem, bonusem je navíc dokonalé precizní zpracování, připomínající až ruční výrobu, a nadčasový moderní design. Washburn Woodline je zkrátka dalším vývojovým článkem směřující k vytvoření dokonalé kytary.

Poznámka na závěr: Po napsání tohoto článku jsem vyzkoušel nástroj Washburn WLG16SCE. Tento model tvaru Grand posunuje hranice výše popsaného kytarového zvuku ještě o další level výše.

Washburn Woodline WLO11S Washburn Woodline WLO11S
Tagy Washburn

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tomáš Kejmar
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelá…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY