Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Vzpomínkové Flyingy ESP a LTD Alexi Laiho 2021

Finský metalový kytarista, zpěvák a skladatel Alexi Laiho (8. 4. 1979 – 29. 12. 2020) byl poměrně dlouhou dobu spjat s nástroji firmy ESP a její dceřiné společnosti LTD. Jako vzpomínku na člena kapel Children of Bodom, Sinergy, Kylähullut nebo Bodom After Midnight připravily obě značky speciální edici moderně koncipovaných Flyingů, tvořenou pěti modely ESP/LTD Alexi Hexed, ESP/LTD Alexi Ripped a ESP E-II Alexi Ripped.

V daném případě se jedná o první Laihovy signované modely ESP od roku 2013, na jejichž vývoji tento muzikant spolupracoval s týmem firmy ESP několik měsíců před svou smrtí. Pětice nástrojů s tělem v offsetovém tvaru V nabízí průchozí krk, postavený ze tří kusu javoru s profilem Thin-U, k němuž jsou přilepena olšová korpusová křídla. Menzura činí 25.5 palců, tedy fenderovský standard.

Hmatník z ebenu macassar o radiusu 350 mm nese 24 masivních pražců X-Jumbo, pilovité poziční značky, luminiscenční body na hraně a pro pohodlnější ohýbání tónu je šest nejvyšších poloh vyfrézováno (tzv. scalloping). Provedení LTD Alexi Hexed disponuje jedním kobylkovým pasivním humbuckerem EMG HZ FH-2 s ovladačem hlasitosti, uzamykatelným vibratem Floyd Rose 1000 a strojky Grover

U výrazně dražší varianty ESP Alexi Hexed z firemního Custom Shopu najdeme zamykací mechaniky Gotoh, vibrato Floyd Rose Original a přibyl také přepínač integrovaného aktivního boostu ESP MM-04 s nastavitelnou ekvalizací a zdvihem až +18 dB. LTD Alexi Ripped přidává šikmo usazený krkový single coil EMG HZ S2 plus třípolohový páčkový přepínač, a stejný snímač i switch byly integrovány také do customshopové verze ESP Alexi Ripped nebo finančně přístupnějšího modelu E-II vyráběného v Japonsku.

Výstupní jack je u všech kytar montován do stratocasterovské vaničky zapuštěné do vnitřního lubu horního rohu těla, edice Hexed se světle fialovou grafikou je stříkána lakem Purple Fade, kolekce Ripped má obdobný odstín v saténové úpravě a hardware kryje vrstva chromu. Součástí dodávky je pevné pouzdro, servisní klíče a u vyšších modelů také popruhové zámky.

Oficiální americké ceny byly výrobcem nastaveny následovně: LTD Alexi Hexed – cca 1550 dolarů, LTD Alexi Ripped– cca 1600 dolarů, ESP Alexi Hexed – cca 5600 dolarů, ESP Alexi Ripped – cca 5800 dolarů, ESP E-II Alexi Ripped – cca 2500 dolarů.

Tagy ESP LTD ESP/LTD Alexi Hexed ESP/LTD Alexi Ripped ESP E-II Alexi Ripped

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY