Přejít k hlavnímu obsahu
ahmed - St, 02.04.2014 - 10:44

Vymazán Bratří Orffů je od nejúspěšnějšího instagramera

Hudebníci, inspirujte se, skvělý klip se dá natočit i na mobil. Půl roku po vydání svého druhého alba Šero a těsně po nominacích v cenách Anděl Bratři Orffové přichází s videoklipem v režii chlapíka, který si říká Jeera a dnes je vůbec nejsledovanějším českým fotografem na síti Instagram.

S tvůrcem videoklipu Jiřím "Jeerou" Šiftařem se kytarista Orffů Lukáš Novotný zná už od počátku devadesátých let z regionální scény krnovsko-opavských kapel. Dnes Jeera žije v Londýně a je jedním z top ten přispěvovatelů na síti Instagram. "Skladba Vymazán je základem celého alba. Od chvíle, kdy Ivan přinesl základ písničky, z období, které nepatřilo mezi jeho nejšťastnější. Přes postupné produkční usazování při nočních jamováních ve zkušebně až po živou verzi, která na našich koncertech sklízí asi největší ohlasy. A mám radost, že Jeerovo video je takovou lo-fi pocitovou a srdeční záležitostí, která nám navíc umožnila být zase po letech v tvůrčím kontaktu," říká kytarista kapely Lukáš Novotný.

Krátké záběry pocházejí převážně z londýnských finančních distriktů, stanic pod i nadzemky, ale i z University Arts London nebo vodního kanálu Regents Canal. Všechny byly pořízené na mobilní telefon a natočeny z ruky, bez použití přídavných zařízení, a pro většinu z nich bylo klíčové světlo a momentální složení davu. Například se ukázalo, že ve finanční čtvrti Canary Wharf se o víkendu pohybují úplně jiní a jinak oblečení lidé, než v týdnu. "Klip vznikal cestou do a z práce, ale udělal jsem si kvůli němu i několik zajížděk na jiné trasy. Podílel jsem se na něm já, iPhone a tři appky. Po postupném zvážení několika možných technik (např. image warping, hyperlapse, layering) se ukázalo, že ideální technikou pro tento klip je tzv. slow-motion. Testovací záběry si sedly s pomalým, nabalovaným ostinatem hlavního motivu a obrazy plné skla, oceli, betonu a proudících bezejmenných davů rezonovaly s textem o odcizení," říká Jeera. "Věci, co dělám pro Instagram, bývají hodně jasné, barevné a příjemné pro oko, už bylo ale potřeba zkusit si pro změnu něco temného. Těžko bych si představil lepší inspiraci pro něco vizuálního," dodává.

Tagy Bratři Orffové
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu Beseda u Bigbítu, na Xplaylistu nebo dříve Freemusic a u labelu X Production.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY