Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek -

Vydařená Widara: A/B box, Tuner Out a kabel Agent

Všichni máme rádi efekty, které se zapnou a... něco se stane. Ale i skromný pedalboard uživí nějaké ty tiché pomocníky, kteří se vyznačují tím, že pokud dobře fungují, ani o nich nevíte a na zvuku se neprojeví. Několik takových nabízí český výrobce efektů Widara, na jehož stránkách mj. najdete spokojené reference od Honzy Kirka Běhunka a taky Norbiho Kovácse. Ve spolupráci s ním jsem vyřešil jeden svůj pódiový problémek.

Díky tomu, že koncerty s Pohřební kapelou bývají intenzivní, navykl jsem si vozit s sebou dvě kytary. Potřebuji přepínat a ladit. Původní řešení bylo A/B přepínač Switchblade Nano od EHX a Ernie Ball Volume pedál. Je to nejlepší volume pedál – taky proto, že má tuner out. To mi umožňuje mít ladičku neustále zapnutou bokem hlavní signálové cesty, což se v koncertní vřavě hodí. Jedinou nevýhodu mělo tohle řešení: těžký a velký volume pedál, krabička = šnůra navíc. A EHX Switchblade nemá diody, takže jsem občas nevěděl, která kytara mi jede.

Chvíli jsem hledal a nakonec se rozhodl, že si pedál objednám na zakázku. Do čtrnácti dnů jsem ho měl, dokonce v barvě mého přání. Přepínání mezi kytarami signalizují diody, výstup na ladičku je bokem. Tedy jsem spokojen, můj tichý pomocník je na světě, pedalboard je lehčí a menší a o jeden kabel méně.

Po této zkušenosti jsem se rozhodl splnit si s Widarou ještě jedno přání. Vlivem pódiových rejů mi odchází jeden z mých Monster kabelů, a tak hledám náhradu. Proč to nechat vyrobit v Číně a dovést do ČR, když kvalitní pódiový kabel musí umět i někdo u nás. Měl jsem jedno speciální přání, a to silent jack. Ten umožňuje, že při zastrkávání jacku do kytary se neozve onen dobře známý zvuk tzzzz + lupanec (a je to tam!). Řekl jsem si o šest metrů a silent jack lomený a bylo to, oba jacky mé oblíbené neutrik (ty bohužel na Monsterech nejsou).

Přišlo mi to v řádu dnů v pěkném pytlíku. Ve srovnání s Monster kabelem je Widara trochu tenčí, ale zase se míň zakrucuje na pódiu. Zvukově je to v podiových podmínkách stejné, cenově to ovšem vychází mnohem lépe.

Výrobce tedy mluví pravdu, když říká: „Widara se snaží vždy vyjít vstříc přáním zákazníka a rychle dodá kvalitní výrobek. Protože tak nás to baví."

Tagy Widara

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY