Přejít k hlavnímu obsahu
„Nastal čas, pohár naší trpělivosti a poslušnosti přetekl“ říkají organizátoři demonstrace | Foto: Luba Mrkvica
„Nastal čas, pohár naší trpělivosti a poslušnosti přetekl“ říkají organizátoři demonstrace | Foto: Luba Mrkvica
redakce - Ne, 26.07.2020 - 12:00

Vybojuje demonstrace jasnější pravidla pro kulturu?

„Stále věřím, že toto absurdní drama dobře skončí a zmíněné přísliby budou naplněny i legislativně,“ říkal před měsícem v rozhovoru jeden z koordinátorů iniciativy #zazivouhudbu Jakub Nový ve vztahu k případné demonstraci. Absurdní drama, jehož jsme svědky, nakonec opravdu vyústilo do patrně jediného možného rozuzlení: bít se za potlačovanou hudbu v ulicích.

Demonstrace naplánovaná na pondělí 27. července na pražské Staroměstské náměstí je adekvátní odpovědí na dění v posledních týdnech. Akce s podtitulem Nechte živou hudbu hrát! proběhne od 18:45. Bude nesouhlas se současnými kroky vládních institucí směrem k živé hudbě slyšet dostatečně silně?

Cílem iniciativy je přijmout srozumitelná pravidla a řešení pro živou hudbu. „Jako první jsme přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru a dodnes nevidíme světlo na konci tunelu. Není jasné, od kdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek. Vláda omezila naši svobodu podnikání a možnost pracovat a nemá se k tomu, aby tuto situaci řešila. Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci a můžeme ve výčtu pokračovat,“ píší organizátoři ve veřejném dopise zaslaném premiérovi Andreji Babišovi.

Demonstrace na Staroměstském náměstí

Jasně, je tu schválený vládní program na podporu podnikatelům v kultuře, který před týdnem společně předložila sministerstva průmyslu a kultury. Organizátoři kulturních podniků, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají dotace od státu, budou moci z programu podpory čerpat peníze. V programu by mělo být zhruba 900 milionů korun a měl by pořadatelům a organizátorům kompenzovat 50 procenty náklady na zrušené či odložené akce. Tento program by ale neměl fungovat jako alibi pro další kroky vlády.

Autoři dopisu vládě připomínají, že se v posledních dnech „stali svědky zvůle moci“, kdy připravené akce jsou rušeny z minuty na minuty na základě zákona o ochraně veřejného zdraví „nekompetentní mocí úředníků“. V této souvislosti iniciativa Kultura v Moravskoslezském kraji chystá žalobu na Krajskou hygienickou stanici v Ostravě, níž jsme informovali už v textu Zařízla hygienokracie celou kulturu?. Žádá se zrušení omezení, která KHS vydala před týdnem, a určení způsobu, jakým se do budoucna opatření mohou vyhlašovat. Opatření totiž postihla desítky akcí, které se měly konat o uplynulém víkendu, ale i akce plánované na podzim.

„Všichni si velmi dobře uvědomujeme situaci, která tady je. Ale potřebujeme vědět, že vyhlašovaná opatření jsou na základě jasného plánu a za jasně daných parametrů. Potřebujeme jasnou odpověď, kdo tuto situaci řídí,“ uvedla Jana Heřmánková, koordinátorka iniciativy #zazivouhudbu, která dlouhodobě volá po jasném plánu epidemiologických opatření pro hromadné akce, žádá urychlené spuštění přislíbených podpůrných programů, plán obnovy živé kultury po skončení koronavirové krize nebo systémové snížení nájemného u nemovitostí sloužících dočasně či trvale k provádění uměleckých výkonů.

Od pondělí bude omezena kapacita vnitřních kulturních akcí na 500 osob, nyní činí 1000 lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude možné na vnitřních akcích vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dosud bylo možné takto navýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď bude možné nejvýše 2500.

Nezbývá než doufat, že se k demonstraci společně s muzikanty a dalšími lidmi z hudebního sektoru připojí i lidé z ostatních oborů, kterým na kultuře záleží. Aby společně vytvořený tlak probudil zájem i dosud vůči kultuře apatické většiny a aby se ve výsledku opravdu něco změnilo. Jak říkají organizátoři akce: „Nastal čas, pohár naší trpělivosti a poslušnosti právě přetekl, MUSÍME BÝT SLYŠET!“

Tagy #zazivouhudbu koronavirus
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY