Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Karlík - Pá, 15.02.2019 - 10:00

Vše, co jsi doposud dokázal

Nejdůležitější je, aby naše hudba byla ryzí a vycházela z nás. Taková, jaká je, v daném čase a prostoru. Je spousta interpretů, z kterých lze čerpat inspiraci, a není třeba se žánrově omezovat. Na tom koneckonců není nic špatného. Avšak je nutné si udržet zdravý odstup – nechceš přece znít jako revival. Ostatně, takových je momentálně víc, než kdy vůbec bylo potřeba.

První pomyšlení na natočení desky The Shookies vznikl přirozeně s počtem nových skladeb, které více či méně vznikaly pospolu. Dohromady to dávalo smysl. Nebudeme si nic nalhávat – kdo si dnes může dovolit zaplatit na rok studio, aby skládal až tam. Tak to prostě nefunguje. Jde spíše o pohádkovou představu z dnes už historických rokenrolových filmů. Proto jsme se snažili na sobě co nejvíc zapracovat ve zkušebně a na koncertních pódiích, abychom se při nahrávání nezdržovali.

Zaměřili jsme se především na kompaktnost zvuku, aby jednotlivé songy nepůsobily schizofrenně. Když už odpovídaly našim představám a rozhodli jsme se pro nahrávání, bylo třeba najít někoho s nadhledem a zkušeností, kdo by nám mohl pomoct. Naštěstí se nám podařilo domluvit schůzku s producentem Tomášem Neuwerthem, s kterým jsme si rozuměli lidsky i hudebně. Nejprve jsme se však dohodli, že pro začátek natočíme singl Lonely and Weak, a uvidíme, zda spolupráce na obou stranách funguje. To, co jsme si od nového singlu slibovali, se naplnilo. Nic už tak nebránilo začít natáčet v kopřivnickém studiu Animan celou desku Sooner or Later.

Nahrávání alba je zábava. Jezdíš do studia, trávíš čas s kapelou, která se během let stane vlastně tvou rodinou. Nevnímáš to jako práci. Celé dny nahráváš vlastní songy a cítíš, že vzniká něco opravdu velkého. Něco, co překoná vše, co jsi doposud dokázal.

S ostatními členy jsme se shodli, že už samotný proces nahrávání měl na kapelu blahodárné účinky. Hlavně šlo o vytržení z letargie, z klasického módu ze zkušebny na koncert a zpět. Najednou ze sebe dostáváš tolik kreativní energie jako nikdy dřív. Každý volný čas jsi ve studiu, a když zrovna nenahráváš, vymýšlíš s ostatními grafiku alba, merch, turné k desce a další věci. Jednoduše řečeno, všechno se nakopne tím správným směrem. Kdybychom mohli, točíme album každý rok – vždyť materiál by na to byl.

A proč Sooner or Later? Dříve či později dosáhneš svého velkého cíle. Ale nezapomeň – ten se neměří počtem lajků na sítích nebo zlaťáků v kapse. Úspěch si přece dokážeš změřit sám.

Tagy komunita The Shookies Tomáš Neuwerth

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Kytarista The Shookies
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY