Přejít k hlavnímu obsahu
Nestačí ti, když ti rap tvrdí, že se stačí bavit a není potřeba mít názor? | Foto: archiv Skaraz
Je pro tebe málo, když ti rap tvrdí, že se stačí bavit a není potřeba mít názor? | Foto: archiv Skaraz
Lukáš Horák -

Vnést do rapu punk nebyl náš záměr. Ale jinak to ani být nemohlo

Rap pro nás vždycky znamenal lákavý vody, do kterých jsme se chtěli potopit. Ale nikdy to nebyl jedinej žánr, kde jsme se cítili pohodlně. Ve Skaraz hrajem tři a všem je nám přes třicet. I když to úplně nebyl záměr, album Bůh dálky má sice základ v hip hopu, ale najdeš v něm i prvky punku, shoegazu a noisu.

Hudba vzniklá z jamu

Udělat to postaru. To je vlastně jediná možnost, které jsme schopní. Chodit rok a půl pravidelně do zkušebny, pouštět devadesátkama nasáklý rytmy z drum machinu, hrát si s basou, hledat temný samply a celý to prokládat kytarovýma krajinama, který se dnes v rap music skoro nepoužívaj. Tohle je jeden z hlavních rozdílů mezi naší kapelou spoustou jiných. To, co dnes normálně dělá jeden beatmaker, děláme ve třech. Čech, Ukrajinec a Argentinec. Tři mozky, tři páry rukou, tři osobnosti, který jsou každá inspirovaná trochu jinou hudbou. Takhle pro album Bůh dálky vznikl crossover underground boombapu, přímočarýho punku a zkreslených kytar.

Jasně, v takovým případě se nedá mluvit o trendech, popularitě, cenách, rádiích a už vůbec ne o penězích. Ale koho to zajímá. Je pro tebe málo, když ti rap tvrdí, že se stačí bavit a není potřeba mít názor? Že když budeš nosit tepláky Versace a nejnovější Breitlingy, tak svět bude stále v pořádku? Skaraz jsou tady, aby ti nabídli alternativu. Alternativu v pravým slova smyslu, kterou nám pomohl zachytit inženýr Hogy.

Obyčejnost, kritika i ironie v textech

Texty prvotně nespojoval žádnej koncept. Některý vznikly před delší dobou, další jsou poměrně nový. Jenže když člověk píše o obyčejných věcech, častokrát si uvědomí, jak je jedna propojená s druhou. Postupně tak vznikl příběh průměrnýho třicátníka se vším, co k tomu v současnosti patří. Život v práci ale i o samotě. Každodenní konzumace obsahu seriálů, videoher nebo sociálních médií. Pocity tlaku na to mít dokonalej život s bohatstvím, svalstvem a hot partnerem. Iluzorní, fiktivní svět, kterej snadno může vypadat zajímavěji než realita.

To všechno dokáže vytvořit potřebu všechno opustit. Odejít z města, spojit se s přírodou, zapomenout. Až na to, že změna je málo možná. Strach z nepohodlí třicátníka vyvede ze snění, aby si ironicky uvědomil, že skončí tam, kde začal. Tyhle problémy jsou tak běžný, že se dá říct, že Bůh dálky je tak vlastně skoro každej z nás.

Syrovost vizuálů

Obliba metalu a hardcoru se odráží i ve vizuálech. Tak jako může hudba Skaraz zaskočit sama o sobě, chtěli jsme, aby cover a logo posluchačům neusnadnily odhadnout, co se na albu bude dít. V průběhu nahrávání materiálu vznikl nápad na obal, kterýho se graficky ujala výtvarnice Eliška Podešvová. Všechno vhodně doplnilo logo od Sergeje Startseva. Během podzimu taky připravujeme klip k tracku Umřít v Brně, ale na ten si ještě budeš muset počkat. Plánujeme vydat i další videa, takže jestli tě baví naše muzika a chceš s náma něco vymyslet, napiš.

Jak jste svou nahrávku připravovali vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Skaraz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Lukáš Horák
Rapuju v kapele Skaraz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY