Přejít k hlavnímu obsahu
S nadsázkou se dá říct, že Italové z Måneskin prožívají svůj americký sen. | Foto: Paolo Santambrogio
S nadsázkou se dá říct, že Italové z Måneskin prožívají svůj americký sen. | Foto: Paolo Santambrogio
Martin Hošna -

Vítězové Eurovize Måneskin nejsou žádnou rychlokvaškou

Måneskin nejsou jen o excentrických vystoupeních, kdy se o humbuk nejvíce postará obnažená bradavka baskytaristky Victorii de Angelis. Måneskin umějí hrát rock'n'roll a myslí to vážně, což dokazují na třetí řadovce Rush!

S nadsázkou se dá říct, že Italové z Måneskin prožívají svůj americký sen. Pozornost na sebe upoutali vítězstvím na Eurovizi v roce 2021, v italské verzi soutěže X Factor, ale především schopností udělat show se všemi rockovými klišé za každou cenu. Není divu, že svůj zrak na ně obrátil producent pop stars Max Martin, který stojí za úspěchy Taylor Swift nebo Katy Perry. Další výraznou posilou na nahrávce je angažmá kytaristy Toma Morella z Rage Against The Machine. Ten na vypalovačce Gossip přispěl svými charakteristickými kvákavými sóly; dal tak zelenou šílenství.

Post punk duní v písničce Kool Kids, za který by se nestydil ani samotný Iggy Pop. Glamrocková skladba Read Your Diary má podmanivou instrumentaci, v níž se chraplavý refrén vlní v posmutněle tanečním rytmu. Hotové hitovky servíruje kapela i v Supermodel nebo The Loneliest, nabízející odlehčenou rétoriku v duchu Red Hot Chilli Peppers.

Vyprávění v italštině o vrahovi Johna Lennona ve skladbě Mark Chapman je podtrženo neurotickou kytarou i plačtivým refrénem. Silní v kramflecích jsou Måneskin i v baladách. Postupné crescendo v Timezone bobtná do rychlých výšin, zatímco poněkud křečovitý pop založený na jednoduché basové lince zní ve skladbě Bla Bla Bla únavným dojmem.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Stejně jako Yungblud se Måneskin snaží o komerční úspěch za každou cenu. V obou případech ale naštěstí předvádí perfektní řemeslnou práci, která baví od začátku do konce. Zapamatovatelné refrény, těžké riffy i jemné taneční linky dohromady s dokonalou popovou produkcí mají tah na bránu, který dle všeho kalkulu bude dunět jak v zahraničních, tak italských arénách. I o tom je ale taky rock'n'roll.

Maneskin Rush - obal alba

Måneskin – Rush!

Sony Music, 00:52:50  

glam rock/post punk

80 %

Tagy Måneskin Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY