Přejít k hlavnímu obsahu
Album si užijí příznivci klasického vintage zvuku, Stratocasteru a lampových aparátů Fender. | Foto: archiv VINC & Red Light Street
Album si užijí příznivci klasického vintage zvuku, Stratocasteru a lampových aparátů Fender. | Foto: archiv VINC & Red Light Street
Petr Vinc Havlíček -

VINC & Red Light Street: Projekt, který mi přinesl světlo

Celý život mě trápí destruktivní myšlenky, utápěl jsem se v nich. A začal jsem jim i věřit – špatné znamení nejen pro mě, ale i pro mou tvůrčí duši. Propadal jsem alkoholu a sukním s nadějí, že mi pomůžou z té špíny utéct. Když jsem skončil úplně sám na úplném dně bez jediné myšlenky na hudbu, stal se zázrak.

Objevila se příležitost podívat se za velkou louži. Vždycky jsem tam chtěl, tak jsem letěl. Vrátil jsem se jako nový člověk a měl jsem svou vizi.

Když zastavím, nepřežiju

Trvalo mi několik let, než jsem dal dohromady tříčlennou kapelu, která by byla schopná vystupovat naživo a realizovat myšlenku, již jsem nosil v hlavě. První trio vzniklo se skvělými muzikanty, ale rozpadlo se kvůli ochrnutí rukou bubeníka (neznámý postcovidový syndrom). Umřela mi kamarádka, která mě podporovala ze všech nejvíc. Další bubeník odešel k jiné kapele. Basákovi umřela žena. Katastrofický scénář, který by snad nikdo jen tak nevymyslel.

VINC & Red Light Street: projekt, který mi přinesl světlo

Potkal jsem Kryštofa a Naty, hudebníky, na které se můžu spolehnout. Natálii Burešovou, naši neohroženou bubenici, jsem potkal při natáčení klipu pro jednu z několika kapel, ve kterých momentálně působí. Kryštofa Čajčíka, pana basáka, jsem znal už dřív, protože bydlíme ve stejném městě. Dali jsme si první zkoušku a hned jsme věděli, že to bude šlapat. Jako kapela VINC & Red Light Street jsme se rychle sehráli a konečně jsme zrealizovali sen, který mi tak dlouho ležel v hlavě.

Natočili jsme první klip k písničce Dirty Vibe. Je zasazený do postapokalyptické budoucnosti, kde přežije jen ten nejsilnější. Kromě řetězů, násilí a motorů ve stylu Mad Maxe jsme tam dostali i oheň a plamenomet.

Štěstí se mě nikdy nedrželo dlouho, při natáčení se tak zákonitě muselo něco pokazit. Začal hořet jeden z aktérů. Museli jsme ho strčit do potoka, abychom ho uhasili. Klip jsme točili v březnu, když byla pěkná kosa. Točili jsme také scénu, kdy mě měli nájezdníci bičem švihnout přes nohy a shodit mě na zem. Bič mě ale málem uškrtil. Podle scénáře mě při další scéně za autem měli nájezdníci táhnout, ale ne vláčet po zemi. Klip je tedy rozhodně vydřený, ale stojí za to!

Album Red Light Street je hlavně o emocích

Když jsem studoval scenáristiku, profesorka Madhousová nám říkala: Jako autor scénáře musíte psát o něčem, k čemu máte opravdový vztah. Jinak to nebude stát za nic. A každý ví, že bez dobrého scénáře pořádný trhák nikdo nikdy nenatočil.“

Stejným způsobem přistupuji i k psaní muziky. Vycházím z vlastních životních prožitků, které v sobě nechávám dozrát. Na prvním místě je pro mě emoce, kterou potřebuji vyjádřit. Beru kytaru do rukou a tvořím melodii, jež by vystihla tu emoci. Text je až poslední. Pro mě je důležité spojovat emoce nejdříve s melodií a pak s textem. Tvoření by mi jinak nedávalo smysl.

Naživo

Hudba je pro mě terapie, ne-li něco víc

Chci vyjádřit něco, co slovy říct neumím. Je to pro mě těžké a muzika mi pomáhá se tíhy zbavit. Lidem, kteří si za ní najdou své a možná se s něčím ztotožní, to přitom neříct napřímo.

Album Red Light Street je žánrově různorodé. Každý z deseti anglických songů vyjadřuje úplně jinou náladu, jinou zkušenost a jinou emoci. Album si užijí příznivci klasického vintage zvuku, Stratocasteru a lampových aparátů Fender. Na těch totiž album stojí stejně jako na blues a rocku.

Album vyjde brzy na CD a připravujeme i merch! S Kryštofem a Naty budeme rádi, když s námi budete naši cestu sledovat na Instagramu @vinc_redlightstreet, Facebooku VINC & Red Light Street, na webových stránkách www.vincredlightstreet.cz a na Spotify.

Jaká byla vaše cesta k hudbě? Napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Petr Vinc Havlíček

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vinc
Jsem písničkář z malého města. Mé písně jsou založené na osobní životní zkušenosti. Hlavními motivy mé tvorby jsou složité dětství a nevyrovnaný milostný život. Mojí vůbec první veřejnou písní je letní hit Malý město…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY