Přejít k hlavnímu obsahu
Ville Valo nejvíce překvapil tím, že si desku celou komplet zmuzicíroval a nahrál sám. | Foto: Press umělce
Ville Valo nejvíce překvapil tím, že si desku celou komplet zmuzicíroval a nahrál sám. | Foto: Press umělce
Martin Hošna - Po, 16.01.2023 - 12:00

Ville Valo z HIM má stále sexy temné charizma

Před pěti lety oznámili finští HIM definitivní konec kariéry. Frontman Ville Valo ale flintu do žita nehodil. Jeho první sólová deska nazvaná Neon Noir září gotickým love metalem jako za starých dobrých časů.

Připomenout dobu, kdy nová vlna gotického rocku duněla pod nánosy nalakovaných černých nehtů v civilním oblečení, a ne především v kostýmním provedení à la Ghost, se Valovi povedlo na výbornou.

Deska Neon Noir je na hony vzdálená love metalu z dílny HIM. Ville Valo se svým barytonem bublajícím ve středně rychlém tempu ví, jak napsat temný hit, v němž se bude mísit elektropopová akustika Depeche Mode s těžkými riffy Black Sabbath. Melodie tu cinkají pod nánosy syntezátorů, obtěžkané zabarvenými kytarami a jednoduchou rytmikou.

Hned první zářez na albu Echolocate Your Love zaujme svižným riffem a zapamatovatelným refrénem a dostane do varu všechny milovníky upírské romantiky. Hřejivé emoce jsou přímo hmatatelné i z dalších následujících skladeb. Valův velitelský hlas tu asociuje osmdesátky, bezchybně se vlní v různých intencích, temně promlouvá, nakonec ale pozitivně laškuje v jednoduché harmonii. Takovou je přesně skladba In Trenodia, která nakonec ukazuje největší rozdíl mezi sólovou prací Villa a jeho domovskou formací HIM – goth popové aroma tu srdceryvně zuří jako nikdy předtím a gradující refrén nakopává zadek všem novodobým emoságám.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Valo nejvíce překvapil tím, že si desku celou komplet zmuzicíroval a nahrál sám. Velký prostor získaly jak klávesy, tak i akustika nebo mohutné kytarové riffy. Hlavním nástrojem je ale jeho hlas, který hluboce a emotivně promlouvá, s notnou dávkou melancholie a nefalšovanou vřelostí. Melodická krása tu nebolí jako v případě Nightwish nebo Evanescence; Valo ve svých skladbách podivuhodně kombinuje lyričnost a epičnost a dělá z nich velkolepou událost na první poslech.

VV - Neon Noir album cover

VV – Neon Noir

Heartagram Records, 00:56:37

love/emo rock

80 %

Tagy HIM Ville Valo ghost Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY