Přejít k hlavnímu obsahu
Ondřej Novák -

Vic Firth: paličky a bubenické vybavení, kde vše dokonale padne

Americká firma Vic Firth patří bezesporu mezi špičku ve svém oboru. Jen těžko byste našli bubeníka, který jejich výrobky nikdy nepoužil. Nedávno představili spoustu novinek. Na pár z nich se podíváme a zhodnotíme i stávající výrobky.

Firmu založil perkusionista, lektor a podnikatel Vic Firth. Ten údajně nikdy nesnil o založení firmy na výrobu bubenických paliček, ale po letech hraní byl paličkami a jejich výdrží tak frustrován, že se rozhodl vyrábět si je sám. První paličky vyrobil v garáži a jejich kvalita byla opravdu na vysoké úrovni, což se zanedlouho dozvěděli i ostatní bubeníci a perkusionisté a křivka poptávky mířila raketovým tempem vzhůru. Tím vznikla v roce 1963 firma VIC FIRTH.

Známkou kvality je označení PERFECT PAIR. Zaručuje, že obě paličky v páru jsou identické. Váha, tloušťka, délka… Vše dokonale padne. Perfect pair byl pro Vic Firth revolučním a katapultoval společnost na vrchol.

 

Novinky na trhu

Jednou z hlavních novinek je řada paliček FREESTYLE. Jde zpravidla o vylepšení stávajících modelů. Freestylu se dočkaly napřiklad typy 7A, 5B, 5A nebo 85A. Oproti standardu je série Freestyle unikátní svým tvarem a prodlouženou délkou. Tyto proporce nabízejí více možností uchopení a širší použití ve všech stylech hudby.

Mezi novinkami jsou také signaturované paličky. Do prodeje se dostaly signatury bubeníka Tonyho Roystera JR. Nesou označení STR2 a jsou podobné modelu American Classic 5B především díky jejich zeštíhlení. Dále stojí za zmínku signaturovaný model Matta Greinera disponující solidní tloušťkou 14,9 mm a nelakovaným povrchem.

Vic Firth nezapomíná ani na ty nejmladší bubeníky a do nabídky zařadil tzv. KIDSTICKS. Tento model paliček je ideální pro hráče od 3 do 8 let věku, a to hlavně díky jejich délce 33 cm a tlušťce nepřesahující 13,6 mm. Jsou k dostání v různých barevných variantách, což mladí hráči jistě ocení.

Pokud řešíte utlumení bicích nebo činelů i tady nabízí společnost zajímavé řešení. Tlumítka nesoucí označení VICMUTE jsou vyrobeny z vysoce odolné a neklouzavé gumy. Velmi dobrá odezva tlumítka zachová příjemný feeling ze hry a nebude vás ničím omezovat.

Upgradu neuteklo ani další bubenické příslušenství, například rukavice. Jejich hlavní předností je ochrana dlaní před nechtěnými mozoly nebo odřeninami od paliček, a také získání větší kontroly držení paliček bez ohledu na sílu a způsob hry. Nabízeny jsou v různých velikostech a cena se mi ve srovnání s kvalitou zdá lidová.

Co se týče jistoty úchopu, nabízí společnost i vosk. Ten je dodáván v praktickém balení, které umožní snadnou aplikaci dle vlastních potřeb. Potírá se jím dolní část paličky a jeho speciální složení poskytuje o 25 % jistější uchopení. Mimo to vosk nelepí, nešpiní a příjemně voní. Už žádné vyklouznutí paliček z ruky!

Jako poslední bych rád zmínil ladící kličku VICKEY2, která mě opravdu nadchla – hlavně svým designem. Provedení rukojeti ve tvaru písmene T umožní skvělý úchop při lazení a dokonalé rozložení sil při povolování těch nejutaženějších šroubů. Ladící klička disponuje i praktickou karabinou, díky které ji lze mít stále u sebe připnutou – třeba na poutku u kalhot.

 

 

Zkušenosti se značkou Vic Firth

Osobně holduji značce Vic Firth již delší dobu. Vyzkoušel jsem snad většinu volně dostupných paliček a žádné z nich mi nedaly tak příjemný pocit ze hraní. Hlavním kritériem výběru byla výdrž. Běžně jsem zničil jeden pár konkurenčních palic za zkoušku. To se mi u Vic Firthu nestává. Cena je sice trochu vyšší, ale za kvalitu se platí. A paličky Vic Firth jsou toho jasným důkazem.

Používám modely 7A a 5A American Classic podle toho, jaký styl hudby zrovna hraji. A uznávám, že známka kvality Perfect Pair opravdu funguje, jak má. Když jsem hrál s jinými značkami, při prohození paliček mi bylo jasné, že v ruce držím tu, která byla ještě při minulém songu v ruce druhé, i když šlo o kusy z jednoho páru. Pokud však prohodím paličky od Firthu, žádnou změnu neregistruji. Navíc skvěle absorbují každou zpětnou vazbu úderu.

Ladící kličky, obaly na paličky, rukavice a tlumítka, které výrobce nabízí, disponují taktéž vysokou kvalitou zpracování. Kličky se nelámou, správně sednou na hlavičku ladícího šroubu. Obaly se netrhají, rukavice ruku dobře ochrání. Tlumítka buben nebo činel dostatečně utiší a pocit ze hry zůstává stále přirozený.

Je evidentní, že společnost ví, co dělá. Doporučuji každému bubeníkovi, který ještě značku nevyzkoušel, neváhejte a kupte jednu z novinek a sami ji podrobte řádnému testu. Jsem si jistý, že zklamaní nebudete.

Tagy paličky Vic Firth

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Na bubny hraji od 10 let. Jsem bubeník celým svým srdcem. Hraji v několika kapelách. Razím heslo: „Bubeníkem se nestaneš, tím se musíš narodit!“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY