Přejít k hlavnímu obsahu
Urputný boj s neřešitelným a absurdním problémem někde na zahrádce? Ametyst v klipu Ostří reality baví. | Foto: screen z klipu Marka Mrkvičky
Urputný boj s neřešitelným a absurdním problémem někde na zahrádce? Ametyst v klipu Ostří reality baví. | Foto: screen z klipu Marka Mrkvičky
redakce -

Ventolin + Nejhodnější medvídci = Ametyst. Klip Ostří reality z jejich debutu je eko-thriller

Nová psychedelic-punk-disko kapela Ametyst, ve které se sešli producent David Doubek (Ventolin), textařka a zpěvačka Markéta Levínská, kytaristé Štěpán Uherka a Jan Hanyš a houslistka Klára Doubková, právě vydalo debutové album Soft Freezy Dolce. Zároveň s albem vychází singl Ostří reality s klipem v režii Marka Mrkvičky. Jedná se o eko-thriller o snaze o dokonalost, která se obrátí proti svým aktérům.

Původně neměli jiné ambice, než se sejít a zahrát si spolu. Bez ohledu na to, kdo co umí a čím je, protože covid z nich sejmul jejich dosavadní umělecké „pozice“ a „zásluhy“. „Vznikli jsme v covidovém bezčasí, když se nám v izolaci stýskalo po kamarádech. Občas to bylo náročné vydržet a tak na jednom setkání v pauze mezi lockdowny Štěpán navrhnul, ať založíme kapelu. Jen tak, pro radost,“ říká Doubek, který patří se svým projektem Ventolin mezi nejúspěšnější české elektronické hudebníky.

„Markéta, kromě toho, že je mou kolegyní z katedry, je také básnířkou. Chodívá na procházky se psem kolem řeky, píše o tom básně a dává je na Facebook. Navrhli jsme proto, aby se stala textařkou a zpěvačkou a ona hned na první zkoušku přinesla deset perfektních textů. K těm jsme začali improvizovat a zvuky, které nám z toho lezly, nás okamžitě bavily. Trochu nám to připomínalo hudbu našich oblíbenců Suicide či Bruce Haacka,“ nezapře kapela hudební DNA.

Ametyst sice existují sotva dva roky, ale stihli za tu dobu složit a nacvičit koncertní repertoár a také nahrát album. Nebylo to totiž poprvé, kdy spolupracovali – znají se už z dávné kapely Pekelní satani a také z divadla Nejhodnější medvídci. Možná i proto do sebe vše tak snadno a rychle zaklaplo.

Přestože hlavní motivací ke vzniku kapely bylo setkávání s přáteli a neambiciózní společné muzicírování, začaly se jim pod rukama rodit písně, u kterých si uvědomili, že by je rádi hráli před lidmi a také dobře nahráli. „Vybrali jsme osm nejlepších songů, které jsme nahráli na chalupě v Beskydech ve studiu Jalupňa u Lukáše Lukáše, který je dvorním zvukařem kapely Buty. Základy písní jsem si pak odvezl domů, kde jsem na nich pracoval celé léto, dodělal jsem aranže a mix. Mastering obstaral Ondra Ježek,“ upřesňuje Doubek.

Ametyst | Foto: Prokop Holoubek

Na albu slyšíme dva ženské hlasy: Markétu Levínskou a Kláru Doubkovou, která také hraje na housle. Mužské vokály zpívá David Doubek, který naživo hraje na bicí a syntezátory. Kytary obsluhují Štěpán Uherka a Jan Hanyš. Zvukově Ametyst čerpá z celé řady vlivů, od leftfield techna Andrew Weatherhalla přes disco k narativnímu minimalismu The Fall, Can či Paranoid London. Obal alba vytvořila Berta Doubková za pomoci Julie Černé.

Ostří reality má pro Ametyst speciální význam: „U téhle písně jsme si uvědomili, že jsme našli svůj výraz. Ten tak trochu komický, ale přitom nečekaně funkční kontrast, kdy do tepajícího techna Markéta vykřikuje například ‚Vůně třezalky!‘ nás strašně baví,“ směje se Doubek.

Klip k písni natočili Marek Mrkvička a Kateřina Boušková, kteří k němu říkají: „Zaujala nás energie, punkovost a autentický projev Markéty. Díky specifické poetice písničky jsme si nezávisle na sobě představili urputný boj s neřešitelným a absurdním problémem někde na zahrádce. Chtěli jsme ale říct, že i od problémů si člověk může odpočinout, třeba při trávení času s kamarády, tak jsme do zahrádkářské apokalypsy zasadili sladkosti, které jsou zároveň záminkou pro kamarádské setkání.“

Album vychází 10. října 2023 u Bumbum Satori. Křty alba proběhnou 16. listopadu v Brně ve Flédě a 22. prosince v Praze v Café V lese. Ještě předtím Ametyst zahrají 27. října v Kafé v kině ve Veselí nad Moravou a 28. října v klubu Pink Whale v Bratislavě.

Tagy Ventolin Ametyst

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY