Přejít k hlavnímu obsahu
Nové skladby zahřejí na srdci, neurazí, ale ani nenadchnou. | Foto: Fource Entertainment
Nové skladby zahřejí na srdci, neurazí, ale ani nenadchnou. | Foto: Fource Entertainment
Martin Hošna -

The Vaccines jsou věrni svému stylu, který milují

Po dvanácti letech od svého vzniku zůstávají britští The Vaccines stejně optimističtí, kytarově hraví a předvídatelní. Další řadová deska Pick-Up Full Of Pink Carnations je nabitá energickými riffy, jiskřivými refrény a omamující nostalgií po časech, kdy The Cure určovali hudební vkus.

The Vaccines je „kytarovka“, která přesně ví, co chce. Nemá v plánu žádným hlubokomyslným způsobem či alternativními experimenty proniknut novým posluchačům pod kůži. Pracuje ve studiu se stejnými návyky, nepouští se do žádných inovátorských postupů, naopak se úzkoprse drží sentimentálně sladkých tónů, které sem tam protnou ostřejší garážově laděné riffy s příjemně tikající rytmikou. Po textové stránce muzikanty stále baví vyprávět lidové příběhy, v nichž prim hrají vztahy, rozchody či ztráta nevinnosti.

Bujará nálada se nejvíce projeví v písni Sunkissed, která podmanivě asociuje surfařskou Kalifornii a Beach Boys. Chytlavou písní je bezesporu i The Dreamer se svými melodickými refrény přecházejícími do syntezátorové hravosti v závěru. Celkově tu má ale všudypřítomná zvuková euforie temnější tón, romanticky se klaní tanečním osmdesátým létům, jako tomu je v případě otvíráku Sometimes, I Swear.

Prvotřídní rock'n'roll po vzoru The Strokes si kvarteto užívá ve skladbě Lunar Eclipse, v níž si šestatřicetiletý frontman Justin Hayward-Young povzdechne, jak ten čas letí a že se za chvíli ocitne ve světě, do něhož nepatří. O rozčarování ze života vypovídá nakonec i samotný název desky, který vychází z lyriky American Pie Dona McLeana: „Během psaní písní jsem si začal čím dál víc uvědomovat, že něco ve mně umírá a sny jsou jen nenaplněnými přáními,“ vysvětluje Young. Není divu, že melancholie tu vystupuje více do popředí, jako by se The Vaccines báli, že s rostoucím věkem ztratí mladé publikum.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

I když „Vakcíny“ nenabízejí na desce Pick-Up Full Of Pink Carnations nic převratného, její poslech je příjemným zážitkem a o tom, že písně v podobě vzletných kytarových linek a úderných bicích budou fungovat nejlépe na letním festivalu, není pochyb. Změna na postu kytaristy, kdy zakládajícího člena Freddieho Cowana vystřídal dlouholetý doprovodný člen kapely Timothy Lanham, se na komponování ani zvuku kapely nijak neprojevila. Přesto stojí nové album za poslech. Zahřeje na srdci, rozmrazí ledy uvnitř duše. Neurazí, ale ani vyloženě nenadchne.

The Vaccines - Pick-Up Full Of Pink Carnation

The VaccinesPick-Up Full Of Pink Carnations

Super Easy, 00:31:34

indie rock

60 %

Tagy The Vaccines Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY