Přejít k hlavnímu obsahu
Aid Kid -

Upgrade domácího studia vás nemusí zruinovat: nejlepší pluginy zdarma

Aktuální preventivní opatření nabízí producentům, skladatelům a hudebníkům spoustu volného času ke cvičení, dokončování starých projektů nebo hledání nových podnětů. Já sám jsem si podobné volno sliboval už dlouho – až současná situace mě dokázala opravdu udržet doma.

Rozhodl jsem se tyto dlouhé dny využít k rozšiřování svého virtuálního sonického arzenálu. Ze začátku to vypadalo jako velmi depresivní činnost – ty nejschopnější plug-iny stojí desítky až stovky dolarů, což je pro člověka, kterého živí momentálně zakázané koncerty nebo divadla, příliš. Moje hledání se tak zaměřilo na VSTčka dostupná zadarmo. Zde je výběr těch, která mě zaujala nejvíc.

Native Instruments Supercharger

Native Instruments Supercharger

Supercharger je ideální pro stylizovanou, v mixu jasně rozeznatelnou kompresi. Tlačítko „Punch“ radikálně nakopává transienty, což oceníte zejména u bicích. Zadarmo se k němu dostanete přihlášením do služby Native Access, kde se sem tam objeví i jiné produkty (např. skvělý reverb RAUM nebo simulace dětských hraček Kinetic Treats pro Kontakt).

https://www.native-instruments.com/en/specials/native-access/

Freakshow industries

Plug-iny od Freakshow industries jsou uměleckým dílem od nákupu až po user interface. Kdyby vás ani jeden z nabízených tří efektů nezajímal, už jen kvůli bizarní textaci a designu stojí za to si je vyzkoušet. 

Mishby je simulátor páskové a digitální degradace zvuku, jako bonus má i skvělý beat repeater. 

Freakshow industries Mishby

Backmask v reálném čase reversuje audio podle různých algoritmů, od synchronizovaného obracení přes úplně náhodné. 

Freakshow industries Backmask

Dumpster Fire je pak netradičně pojatý frequency shifter.

Freakshow industries Dumpster Fire

Cena efektů se pohybuje od 20 do 50 dolarů, nicméně Freakshow industries vám sami nabídnou plně legální možnost “STEAL” nebo “UNDERPAY”.

Steal or Underpay

https://freakshowindustries.com/

Cinematique Instruments Klang

Cinematique Instruments Klang

Vývojáři z Cinematique Instruments vyvinuli experimentální sérii Klang na pomezí sound designu, field recordingu a klasických nástrojů. Hodí se k tvorbě ambientních ploch a abstraktních atmosfér. K funkčnosti potřebujete Native Instruments Kontakt nebo Kontakt Player (ten je zadarmo).

https://cinematique-instruments.com/pages_instr/page_klang.php

Spitfire Audio LABS

Spitfire Audio LABS

Stejným případem je i série LABS od Spitfire Company. Tato londýnská společnost vytváří precizní sample banky a nástroje pro simulaci akustických nástrojů až celých orchestrů přímo v DAW. V rámci LABS zdarma nabízí sice jednoduché, ale extrémně kvalitně zpracované nástroje. 

Pár příkladů:

Soft Piano nabízí dnes velmi populární zvuk, který znáte z nahrávek Nilse Frahma. 

Opia je syntezátorová sada, kterou dal dohromady Olafur Arnalds.

Frozen Strings jsou vlastně „špatně“ nahrané smyčce pro mrazivé a tajemné filmové atmosféry.

https://www.spitfireaudio.com/labs/

Analog Obsession

Analog Obsession

Na Patreon stránce vývojáře jménem Tunca najdete přes třicet plug-inů, inspirovaných klasickým analogovým hardwarem, úplně zdarma. Najdete zde kompresory, ekvalizéry, kytarové pedály i zesilovače. Za zmínku stojí například LOVEND, booster, který příjemně nakopává basové až subbasové frekvence.

https://www.patreon.com/analogobsession

Kilohearts Toolbox FREE

Kilohearts Snap Heap

V rámci nejmenšího balíčku od Kilohearts najdete nástroje, které v rámci vašeho DAW už pravděpodobně máte – třípásmový ekvalizér, chorus, delay, gain, limiter a stereo tool. Ve spojení s přiloženým rackovým systémem Snap Heap z nich ale můžete vytvořit mocné kreativní nástroje – Snap Heap totiž disponuje dvěma LFO, dvěma obálkami, pitch trackerem a midi trackerem, jejichž hodnoty lze namapovat na všechny parametry vložených efektů.

https://kilohearts.com/products/kilohearts_toolbox

Pozn.: Freakshow industries je velmi malá skupinka nadšenců, Analog Obsession dokonce jen jeden člověk. Pokud budete s jejich produkty spokojeni a rušení koncertů vás finančně příliš nezasáhlo, zvažte jejich finanční podporu.

Tagy Virtuální krabičky pluginy domaci studio; jak na to; record;

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Aid Kid
Muzikant, producent a DJ Ondra Mikula. V současné době působím v kapelách Kittchen a Zvíře jménem Podzim a v audiovizuálních kolektivech Lunchmeat a Black Division. Věn…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY