Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 25.03.2022 - 00:01

Ukulele Ibanez UKC100 a UKS100

Ibanez je sice znám především výrobou kytar, baskytar, efektů a z menší části i zesilovačů či komb, ale ve svém portfoliu má také různá ukulele, zažívající v poslední době hlavně u mladších muzikantů nebývalý boom. K nabídce, sestávající doposud z nástrojové řady UEW nebo stylové verze UICT10, inspirované extravagantní el. kytarou Iceman, přibyly do portfolia značky dvě nová ukulele Ibanez UKC100 a UKS100, při jejichž stavbě byly použity identické materiály a komponenty. První jmenované provedení představuje koncertní ukulele, zatímco verze UKS je sopránový model.

Pro korpus obou variant bylo vybráno dřevo sapele s vlastnostmi mahagonu, krk z mechanicky odolného okoume s profilem UKC či UKS (tloušťka na 1. pr. 17 mm, na 12. pr. 21.5 mm) je kombinován s hmatníkem z exotického purpleheartu, nesoucího 15 (UKC) respektive 16 (UKS) vyšších pražců a ořech široký 37 mm.

Koncertní ukulele UKC100 dostalo menzuru 380 mm, sopránová verze UKS100 disponuje menzurou o délce 352 mm, hmatníky mají plochý radius a kromě čelního kruhového otvoru jsou ukulele opatřena i další skupinou malých ozvučných děr v horním lubu (tzv. Side Sound Port), což přispívá k prostorově širšímu podání zvuku a zároveň zlepšuje poslech pro hráče.

Na klasicky koncipované hlavici najdeme celokovové pochromované strojky s otevřenými mechanikami a malými čočkovými rondely, struny kotví v základně kobylky z purpleheartu doplněné kompenzovaným sedlem s roztečemi 15 mm. Do spodního lubu je vsazena popruhová rolna s větším průměrem koncovky, zabraňující nechtěnému vyvléknutí pásu.

Ukulele Ibanez UKC100 a UKS100 jsou dostupná v přírodní finální úpravě Open Pore Natural, která dává vyniknout přirozené kráse dřeva a zároveň přispívá k širší projekci a vyšší rezonanci tónu. Obdobnou matnou úpravu má i krk přilepený k tělu přes masivní patku. Ceny se pohybují okolo 2900 Kč (UKS100) respektive cca 3300 Kč (UKC100), včetně kvalitního polstrovaného gig bagu.

Tagy Ibanez Ibanez UKC100 Ibanez UKS100

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY