Přejít k hlavnímu obsahu
„Masový hrob. Ve středu Evropy. V roce 2022. Dokážeš to pochopit? Protože já ne.“ | Foto: archiv Stoned Jesus
„Masový hrob. Ve středu Evropy. V roce 2022. Dokážeš to pochopit? Protože já ne.“ | Foto: archiv Stoned Jesus
Ricardo Delfino -

Ukrajinský hudebník Igor Sidorenko: Koncerty se nekonají, lidé by mohli přeslechnout sirény a zemřít

Celosvětová stoner-rocková ikona Stoned Jesus chystala jarní turné s německými Samavayo. Šňůra se nakonec zrušila z předem těžko odhadnutelných a neuvěřitelných důvodů. Ačkoliv žijeme v moderní Evropě 21. století, členové Stoned Jesus nemohou dělat to, co roky provozují po celém světě. Agresor do jejich země přivezl válku. Žádnou speciální vojenskou operaci, ale válku! Jak probíhají dny frontmana a jednoho z autorů hymny I'm The Mountain ve válkou zasažené Ukrajině? První slova zmíněné skladby jsou „Days go by, but I don't seem to notice them...“  Možná ji už nikdy nebudete vnímat stejně jako dřív. Tímto rozhovorem navazuji na naši nedávnou anketu.

Igore, ze které části Ukrajiny pocházíš?

Jsem původem z východní Ukrajiny, která je Rusy okupována od roku 2014, ale půlku svého života jsem strávil v Kyjevě. I ten jsem ale musel opustit, když Rusko zaútočilo naplno. Nyní jsem na střední Ukrajině a pomáhám zde všemi způsoby, jakými jen dokážu.

Co jsi dělal, když invaze ruských vojsk začala? 

Invaze začala už v roce 2014 a během ní jsem přišel o své rodné město. Ruská válka v plné míře začala 24. února. V pět ráno mě vzbudila Kh-31 raketa, která dopadla 300 metrů od mého domu. Sbalil jsem si dvě tašky s nejnutnějším – dokumenty, hotovost, nějaké oblečení, laptop, láhev vody – a vydal se ke kamarádovi domů. Příští ráno jsme opustili Kyjev a nyní jsme uprostřed ničeho.

Jsi v kontaktu se svými spoluhráči ze Stoned Jesus? Jste spolu nebo každý na jiném místě?

Jsme rozdělení a denně si píšeme. Náš bubeník zůstal v Charkově, aby pomohl místním. A nyní je Charkov smazáván z povrchu zemského, takže se strachujeme každou minutu.

Jak vypadá tvůj běžný den od začátku války? Nedokážu si to představit, co vše ještě funguje a co už vůbec ne.

Mám stále stejný den, 24. únor. Jsem v kontaktu s mými přáteli, snažím se šířit užitečné informace skrze sociální sítě, bojovat proti fejkům, nahlašovat falešné profily, běhám do krytu, když se rozezní náletové sirény, vařím si jídlo, dokonce si občas pustím nějakou hudbu a chodím spát se zněním sirén ve svých uších. A to celé zažívám pořád nanovo, den za dnem. Nemám ale právo si stěžovat, protože zatímco já jsem naživu, mí spoluobčané Ukrajinci právě hnijí v masových hrobech v Mariupolu, pár set mil ode mne. V masovém hrobě. Ve středu Evropy. V roce 2022. Dokážeš to pochopit? Protože já ne.

Zmínil jsi dezinformace. Vybral bys jeden nebo dva příklady fake news, proti kterým bojuješ?

Jsou jich teď v éteru tucty. Jako třeba že je Ukrajina nacistický stát nebo že jsou Ukrajinci rasističtí vůči uprchlíkům s jinou barvou kůže anebo že naše armáda bombardovala Donbas. Očividně jsou tohle všechno lži, které jsou cílené na lidi s nižším IQ, ale s vyšším emočním vnímáním. Pokud sám na něco takového skočíš, je načase se zamyslet nad svou inteligencí! Doslova kterákoli ruská propaganda se totiž dá vyvrátit jednoduchým googlením. Ale všichni víme, že na tohle nám při všem, co se děje, už nezbývá čas. Takže toho druhá strana využívá k získání výhody, ke zmatení a strašení lidí, kteří už jsou dezinformovaní. 

Jsi v kontaktu s nějakými přáteli žijícími v Ruské federaci? Jak je aktuální situace v Rusku interpretována?

Nevím, kamaráde, Rusové mě popravdě vůbec nezajímají. Rusové přišli jen proto, aby zabili Ukrajince. Nevím, jestli jsi to viděl, ale oni záměrně z nebe střílejí na nemocnice a školy a zabíjejí civilisty, kteří se pokoušejí evakuovat. Naše města jsou smazávána ze vzduchu, tucty z nich zažívají humanitární katastrofu. Pokud vím, říká se tomu genocida. Mám pár ruských přátel, kteří protestují proti válce a přispívají na ukrajinské charity, ale jsou to ti, kteří už roky žijí v zahraničí. Všichni ostatní, kteří se právě teď nacházejí v Rusku, víc trápí, že jim tam Netflix a McDonald's ukončují své služby. Většina z nich podporuje Putina, i když to sami nechtějí přiznat. Víš, není to jen Putin, kdo je na vině. Je to celá ta kolektivní apatie, která trvá dekády let! Ta stvořila mostrum, kterým je dnes. Jejich mlčení má stejné dopady jako jejich násilí.

Zaslechl jsi něco o tom, že by se někde po Ukrajině pořádaly koncerty? Nebo se živá kultura zcela zastavila?

Nemyslím si, že se někde konají jakékoliv koncerty. Protože by lidé důsledkem hlasité hudby mohli přeslechnout sirény a v řádech vteřin zemřít. Tohle je to, co na Západě stále nechápou. Právě teď jsme ve válce s Ruskem! Není to konflikt, není to diplomatické nedorozumění, je to plnohodnotná válka. Nedošlo k ní proto, že NATO je špatné, Amerika je špatná nebo protože má Ukrajina problém s nácky (náš prezident je Žid, pro Kristovy rány), ani kvůli jakékoli jiné lživé propagandě. Ne, za tím vším je Rusko, které má za cíl zničit Ukrajinu. Znovu. Říkám znovu, protože k tomu vždy mělo blízko. Jen si vygooglete naše společné vztahy za posledních sto let. Například kolektivizace, hladomor, deportace a tak dál. Toliko k bratrské lásce, nemám pravdu? Jen doufám, že se Rusku nikdy nepodaří smýt svou vinu a zůstane navěky mezi vyvrhelskými státy. 

Stoned Jesus v dobách před ruskou válkou. | Foto: archiv skupiny

Co budeš dělat dál? Je pro tebe teď vůbec možné přemýšlet o vzdálenější budoucnosti než v řádu hodin?

Je doslova nemožné plánovat dál než na pár hodin dopředu. Možná že až budeš tohle vydávat, už budu v jiném městě nebo na frontě… doufejme stále naživu. Potřebujeme, aby se svět k tomu, co se u nás děje, neodvrátil zády. Takže moc díky za tohle interview! Lidé se musí dozvědět Pravdu a s Pravdou vyhrajeme.

 

Tagy Ukrajina rozhovor Stoned Jesus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevřený kraj K…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY