Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 19.10.2021 - 00:01

Tři akustické Gibsony ze série Exclusives Collection Ebony 2021

Gibson se ohlíží do nedávné minulosti a uvádí na trh reedici limitované řady elektroakustických kytar v černém laku Ebony, které ve formě reissue verzí značka nabízela už před několika lety. Současné varianty, sestávající z modelů J-45 Standard, Hummingbird Standard a SJ-200 Standard, jsou zařazeny do speciální edice Exclusives Collection, kde tak doplňují stávající Les Pauly, SG, Explorery, Flyingy V a pololubové ES-335 P-90, z nichž část je nabízena i v méně tradiční úpravě Olive Drab.

Gibson Hummingbird Ebony ve stylu dreadnoughtu s masivním mahagonovým tělem a vrchní deskou ze smrku sitka je stejně jako ostaní zástupci této řady stříkán lesklým nitrocelulózovým lakem, umožňujícím dřevu dýchat a postupně zlepšovat své rezonanční vlastnosti. Kytara s palisandrovým hmatníkem je osazena ořechem ze směsi Tusq širokým 43.8 cm, ladicími mechanikami Grover Rotomatic s ledvinkovými rondely a snímacím systémem LR Baggs VTC.

Model J-45 Standard Ebony, jehož kořeny sahají až do roku 1942, je vyroben z obdobných materiálů jako Hummingbird, krk dostal subtilnější profil Slim Taper, použity byly poziční značky z pravé perleti a opět zde najdeme piezo snímač doplněný modulem LR Baggs VTC, jehož ovládání v podobě potenciometrů Volume a Tone je přístupné z ozvučnicového otvoru, takže nijak neruší celistvý design kytary.

Provederní SJ-200 Standard Ebony nabízí objemnější tělo kompletně vyrobené z plamínkového javoru, dva javorové přířezy byly použity i pro stavbu krku opatřeného kulatějším profilem typu Round, hmatník z indického palisandru zdobí perleťové značky ve tvaru královské koruny, zvolena byla kobylka SJ-200 Moustache, pickguard s květinovým motivem a strojky Grover Rotomatic mají zlatou úpravu. Ozvučný set LR Baggs Anthem disponuje jak piezo snímačem tak i interním mikrofonem a poměr obou signálů lze plynule nastavovat pomocí ovladače Mix. Nechybí celková hlasitost, tlačítko otáčející fázi a kontrolka styvu baterie.

Elektroakustiky ze série Gibson Exclusives Collection Ebony 2021 jsou prozatím dostupné pouze na americkém trhu, a to za následující ceny: J-45 Standard  – cca 2750 dolarů, Hummingbird Standard – cca 3850 dolarů a SJ-200 Standard – cca 4650 dolarů. Součástí je pevné pouzdro, servisní klíče, certifikace a další doplňky. Nástroje jsou z továrny seřízeny na struny .012 / .053.

Tagy Gibson Gibson Exclusives Collection Ebony 2021
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY