Přejít k hlavnímu obsahu
Traktor family
Traktor family
DJ Naabish - Pá, 31.05.2013 - 00:01

Traktor 2: Digitální zvuk s duší vinylu

Traktor 2 či též "T2" je dnes již velmi dobře známý a zaběhlý sofware pro DJské hraní. Firma Native Instruments má na tomto trhu královskou pozici a jejich výrobky vždy zaujímaly suverénní pozici. Nelze ale mluvit pouze o softwaru a nezmiňovat zvukové karty NI, které tvoří DVS (Digital Vinyl System) systém pro DJs. Jde o možnost propojení s gramofony či CD playery a umožnění LIVE mixu vašich digitálních skladeb.

A co byste o Native Instruments Traktor 2 (Traktor Scratch Audio 6,10) - DVS Systemu, měli vědět? Začneme tím, že software přehrává formáty MP3, WAV, AIFF, Audio-CD, FLAC, Ogg Vorbis, non-DRM WMA (pouze Windows) a non-DRM AAC.

Systémové požadavky:
Windows® XP – poslední Service Pack, 32 Bit
Windows Vista®/Windows® 7 – poslední Service Pack, 32/64 Bit
Intel® Pentium 4®, 2,4GHz nebo Intel® Core™ Duo nebo AMD Athlon™ 64
2GB RAM
Minimálně 500 MB volného místa na disku
DVD mechaniku
Mac OS® X 10.5 nebo 10.6 (poslední update)
Intel® Core™ Duo
2GB RAM
Minimálně 500 MB volného místa na disku
DVD mechanika

Zvukové karty, DJský a producentský software, zvukové banky a mnoho další produktů nabízí tato německá firma v nejkvalitnějším zpracování a s velmi komplexní a účinnou podporou. Po zvukové stránce patří všechny produkty ke špičce. Prostě pro začínají DJs je to úplně "jiná liga" než Virtual DJ...

Software Traktor byl velmi dlouhou dobu vyvíjen a aktualizován, dnešní podoba Traktor 2 vznikla upgradem z předchozí verze softwaru, která byla dlouhou dobu standartně využívaná mezi DJs na party a eventech po celém světě, povětšinou se zvukovými kartami Audio 4 a Audio 8 (předchozí modely). Traktor 2 tak v podstatě nasál veškeré praktické zkušenosti od nejfundovanějších a projevilo se to na nynější verzi softwaru. Výsledkem je intuitivnost, jednoduchost, transparentnost, jednoduchý update a nechybějící support.

Nejlépe se mi jeví zakoupit balení (Digital Vinyl System) obsahující original software Traktor, který si zaregistrujete a naupdatujete, plus driver (špičková podpora Windows/MAC), dále vámi zvolenou zvukovou kartu Audio 6 / Audio 10, kde si při instalaci nastavíte potřebnou konfiguraci a samozřemě veškerou kabeláž. Hodí se adaptér do sítě, který ovšem není potřeba používat, protože karta se umí napájet přes USB. Je tu dále možnost použití karty na Direct Thru režim, přičemž systém umožňuje průchod analogových signálů bez připojeného počítače. V případě propojení s gramofony dále využijete tzv. Timecode desky (na Timecode desce, která se položí na talíř gramofonu, je vyryt řídící signál pro software, a to umožňuje Realtime Scratch s vaším digitálních formátem v počítači).


Zvukové karty se liší hlavně počtem kanálů a mikrofonním vstupem: Audio 6 je klasické djské míchání (2 zdroje, 2 x Stereo - software je Traktor 2 / DUO-2 samplovací decky) a Audio 10 umožňuje míchat až ze 4 zdrojů, či kombinaci a má mikrofonní vstup. Zvukem se celá řada karet neliší, u všech jsou stejné převodníky a součástky. Tudíž při koupi jde čistě jen o úmysl použití. A v tom jsou různé druhy karet velmi otevřené. Zvukovou kartu lze přitom použít také na producentské činnosti - tzn. že kartu můžete použít i samostatně bez softwaru Traktor.

NI take vyrábí kontroller k softwaru, a tím je Traktor Kontrol X1. Jednoduchost a velmi časté používání u DJs po celém světě opět potvrzují skvělou kompatibiitu a důvod existence této pomůcky. Nadneseně je tento kontroler velmi podobný ovadači na TV. Připojen je přes USB a ovládání má intuitivní pomocí kvalitních JOGů a příjemných tlačítek. Kontroler jde použít sám se softwarem, kdy software sám srovnává skladby a DJ se věnuje spíše kvalitě mixu a hudebnímu drive-u. Nebo se dá opět použít s gramofony či CD přehrávači, a tím ukončí neustálé sahání na notebook. Všechno máte u ruky.

Software obsahuje 2-4 sampl decky, efekty, knihovnu smyček, záznamník smyček, mixer a synchronizaci. Vyzdvihuji grafické, jednoduché a transparentní zpracování, hlavně kvalitu prokresu zvukových stop a rychlost práce s nimi. Skvěle zvládlý je systém updatu, registrace a podpora. Do počítače se nainstaluje "Service Center", přes který velmi pohodlně zvládnete veškeré servisní záležitosti softwaru.

Co říct závěrem? Software mi nikdy nespadl, hraji na něj a jeho předchůdce 10 let. Kolem značky NI se točí evropská DJská elita a všechny produkty jsou vysoce kvalitní jak svým zpracováním, tak funkčností. Od softwaru Traktor není třeba již dál nikam utíkat. Dokonale pokrývá veškeré požadavky DJ, performerů a různých hudebních projektů.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY