Přejít k hlavnímu obsahu
The Righteous Brothers
The Righteous Brothers
mbx - Pá, 19.12.2014 - 09:00

Top 10 písniček, které vydělaly nejvíce peněz

Co myslíte, která písnička je nejslavnější na světě? Nějaký vánoční hit, něco od Beatles, že by Michael Jackson nebo nedej bože Lady Gaga?

Písničkou, která je jednoznačně nejhranější a svým autorům by měla přinést pohádkové bohatství je Happy Birthday To You. Tato skladba vznikla už v roce 1893, kdy měla název Good Mornig To All, protože se zpívala po ránu dětem ve školce. Sestry Patty a Mildred J. Hill totiž chtěly složit jednoduchou skladbu, kterou by si děti zapamatovaly a zpívaly s nimi.

Skladba má složitou historii "copyright" práv a společnost Warner/Chappell Music se musí bránit argumentům, že song už dávno nemá mít žádnou autorskou ochranu a může být plně k dispozici veřejnosti. Hm, stejně si ji všichni zpíváme, a porušujeme tím práva Warner/Chappell. Tak příště na oslavě bacha, ať vás tam nezastihne nějaký OSA agent s americkým přízvukem.

Druhé místo patří vánočnímu mega-hitu White Christmas od Irvinga Berlina. Tato skladba asi nepřekvapí svojí vysokou pozicí, protože jsme ji slyšeli v milion verzích a hlavně, každý rok jsou přeci Vánoce.

Třetí místo je trochu překvapivé, protože tenhle song budou znát zřejmě jenom pamětníci: You've Lost That Lovin' Feelin od fešáků The Righteous Brothers, kteří byli na vrcholu slávy v letech 1963-75 a byli představiteli emotivního blue-eyed soul. Jejich zásek je ale dvojitý, protože jejich další skladba Unchained Melody se umístila na pátém místě.

A kde máme ty Brouky? Až na čtvrtém místě, kde zabodovali s Yesterday. I když spíš by se mělo říct, že zabodoval Paul McCartney. Oficiálně se sice jednalo o počin Lennon-McCartney, ale na verzi z alba uslyšíte jenom Paulův zpěv a akustickou kytaru.


Druhá pětka nejvýnosnějších skladeb hudební historie má dva vánoční songy (Santa Claus Is Coming To Town a The Christmas Song (Merry Christmas To You), dvě milostné balady (Stand By Me a Every Breath You Take) a jednu skladbu, kterou milují všechny princezny, čekající na stříbrnou kšticí obdařeného, laskavého milionáře ze stejnojmenného filmu Pretty Woman.

Skladby, které vydělaly nejvíce peněz na autorských právech podle dokumentu BBC Four:

1. Happy Birthday To You, Patty Hill and Mildred J. Hill/Warner Chappell
2. White Christmas, Irving Berlin
3. You've Lost That Lovin' Feelin, The Righteous Brothers
4. Yesterday, The Beatles
5. Unchained Melody, Alex North and Hy Zaret/The Righteous Brothers
6. Stand By Me, Ben E. King / Jerry Leiber, and Mike Stoller
7. Santa Claus Is Coming To Town, John Frederick Coots and Haven Gillespie
8. Every Breath You Take, The Police
9. Pretty Woman, Roy Orbison
10. The Christmas Song (Merry Christmas To You), Mel Torme/Nat King Cole

Tagy humor
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY