Přejít k hlavnímu obsahu
Po pár sekundách mně doslova padla brada. Chci ukázat, že si dneska může každý při troše snahy udělat album na míru. | Foto: archiv Tomáš Blažka
Po pár sekundách mně doslova padla brada. Chci ukázat, že si dneska může každý při troše snahy udělat album na míru. | Foto: archiv Tomáš Blažka
Tomáš Blažek -

Tomáš Blažek: První české AI album jsem vytvořil za 5 hodin

Zpívám už téměř 20 let v zaběhnuté skapunkové kapele Peshata. Kdysi jsme si vymysleli vlastní hudební styl nazvaný zoopunk, kde se texty motají hlavně kolem zvířat a podobné havěti – vše je brané s nadsázkou a humorem. O hraní tak nemáme nouzi, obzvlášť když máme skvělou dechovou sekci a v kapele několik hitmakerů. Teď jsem si ale našel čas na něco úplně jiného: natočil jsem pod pseudonymem Blážboy dost možná vůbec první české album s hudbou kompletně vytvořenou umělou inteligencí.

Cesta k umělé inteligenci

Texty mám na starosti já a jsem rád, že máme svůj styl a nemusím zpívat písničky o nešťastné lásce a nebo o svých pocitech, sám jsem taky fanda spíš vtipných kapel. Ale občas se mi stalo, že nějaký text byl sice vtipný, ale obsahově nezapadal do našeho konceptu. Takto jsem si postupně nastřádal cca 20 textů, u kterých jsem si říkal, že je jednou asi vydám sólově nebo s nějakou další kapelou.

Loni jsem byl kmotrem jedné knihy a součástí bylo i autorské čtení básní. Této příležitosti jsem využil – přednesl tam také svoje texty. Reakce publika byla pozitivní. Teď už jen stačilo někdy v dalekém budoucnu najít čas a peníze na nahrání sólového alba.

Proces vymýšlení, zkoušení a nahrávání nových písní je hodně zdlouhavý a taky nákladný. Průměrně tak s kapelou nahrajeme jednu až dvě písně s klipem za rok. A jelikož jsem fanda do umělé inteligence, napadlo mě vyzkoušet, jaké nabízí možnosti.

Nejrychleji vzniklé album na světě?

Na stránce na tvorbu AI hudby Suno.ai jsem zadal svůj text a vybral, jaký hudební styl chci. Po pár sekundách mně doslova padla brada. Poslouchal jsem konsternovaný a nemohl uvěřit výsledku, který je dle mě snad i lepší, než je i lehce nadprůměrná kapela schopná vytvořit. Došlo mi, že jsem svědkem obrovské hudební revoluce, která kompletně změní svět hudby, začal jsem rychle zhudebňovat další své texty a čekal vždy s dětským nadšením, jak budou znít.

Výsledek je opravdu neuvěřitelný, písně jsou téměř nerozeznatelné od těch lidských, jsou zpívané česky a jsou vždy plné chytlavých melodií, ostatně přesvědčte se sami na mém sólovém albu AI AI AI!

Album obsahuje 10 písní a je žánrově hodně rozmanité, od balkánu přes punk až po elektro, celkově je album hodně taneční. Abych byl upřímný, zabralo mi ho vytvořit cca 5 hodin a ty písničky mě hodně baví. I když občas se najde malá drobná chybka, neodstraňoval jsem ji. Nechci s tímto albem udělat díru do světa ani bořit hitparády, vlastně jen chci ukázat, že si dneska může každý při troše snahy udělat album na míru. A taky je dost možné, že kromě toho, že je to první české AI album, tak je to i možná nejrychleji vzniklé album na světě.

Myslím, že dobrého textaře (zatím) AI nenahradí, ale být autor například současného mainstreamového hiphopu, raději bych zpozorněl. Fascinující je taky rychlost tvorby písně, která je v řádech sekund, což je značný rozdíl oproti desítkám hodin skládání, aranžování, zkoušení a nahrávání jedné písně.

Pilotní singl s klipem Balkán je takový letní taneční hit s bláznivým videoklipem předtočeným loni v Řecku a Turecku pro případ, že bude text tamtéž vzniklý někdy v budoucnu možná zhudebněn. A jak se nyní můžeme přesvědčit, budoucnost je někdy blíž, než si myslíme...

Co na album říkáte? Vyzkoušeli jste už taky při skládání hudby umělou inteligenci? Podělte se s námi v komentářích.

Tagy komunita AI Peshata Tomáš Blažek Blážboy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tomáš Blažek
Zpěvák, textař, skladatel, herec a vášnivý cestovatel
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY