Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Tip Roba Chapmana: jak vylepšit zvuk aparátů Boss Katana

Rob Chapman, britský kytarista, populární youtuber a vlastník značky Chapman Guitars, se na videu podělil o jednoduchý trik, kterým lze zlepšit zvuk zesilovačů a komb Boss Katana, a to především u modelů s výkonem 100 W, i když obdobného výsledku je možno dosáhnou také u 50 W verzí. Jednu z konstrukčních výhod série Katana představuje zapojení koncového stupně, u něhož nebyla použita digitální technologie, ale klasická koncepce Class A/B, což znamená, že tato část zesilovače se v určitých situacích chová podobně jako elektronkové aparáty.

Hlavně začínajícím hráčům, kteří ještě nemají dostatek zkušeností s lampovými zesilovači a jejich interakcí mezi pre a power ampem, tedy Chapman při tvorbě vlastních presetů u Katany doporučuje následující postup: nastavit hodnotu hlasitosti v preampu na minimum, přepnout integrovaný attenuator Power Control na nejvyšší výkon, ovladač Masteru vytočit téměř k maximu a výslednou hlasitost regulovat zmíněným parametrem Volume v předzesilovací sekci.

Finální tón se díky tomu odmění výraznější dynamikou, asertivnějším projevem a nosnějším zvukem. Na přiloženém videu Chapman demonstruje, jak z komba Katana 100 MKII dostat zvuk ve stylu Marshallu JCM 800 s použitím režimu Brown, u něhož byly gain, výšky a středy nastaveny na polovinu, lehce přidány basy, snížená hlasitost preampu a naopak maximalizována funkce Master.

Tagy Rob Chapman boss Boss Katana

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY