Přejít k hlavnímu obsahu
The Greens, foto: archív kapely
The Greens, foto: archív kapely
Jan Sládek - Pá, 12.01.2018 - 12:00

The Greens: Nejsme kapela, jsme prostor

Taková normální kapela, byly moje první dojmy, když jsem slyšel The Greens. A proč ne? Z Budějovic přichází zajímavé spojení muziky a příběhu, kterému hudebně pomáhá Honza Ponocný z Cirkusu Ponorka. Mám takovej #pocit, že tohle by mohlo fungovat. Jejich dva roky staré společné video je navíc točené na místě, které mám moc rád. A opravdu se tam občas hrají koncerty. Odpovídal baskytarista Víťa Brabec.

Koukal jsem na HitHit video a říkáte, že jste prostor. Kde jste se vyskytli?

V našem prostoru… (smích). Rádi se tomu smějeme, že nejsme kapela, ale prostor. Jsme zkrátka místo, kde jsme každý sám sebou a jen si užíváme, že jsme. A doufáme, že si to podobně užijí i naši posluchači. Celé to začalo, když v pubertě Bery potkal Jendu a začali mlátit do kytar. Potom, co Jenda proplul nějakýma kapelama (třeba Pub Animals), se ustálili ve svém vlastním „prostoru“ a začali se obklopovat lidmi, co jim sedí... a takhle jsme se všichni sešli.

Aktuálně připravujete desku. Jak dlouho to trvá a kolik to stojí?

Na desce se pracuje cca dva roky, je to běh na dlouhou trať, všechno se předělává, tvoří a hlavně každou chvíli cítí jinak, takže se často vracíme na začátek a dáváme věcem jiný rozměr. Popravdě taky často zapomínáme a ze snahy vzpomenout si často vznikne věc úplně nová...

Na desku vybíráte peníze přes HitHit, daří se to?

Hithit a podobné projekty jsou skvělým nástrojem, jak si můžou lidé s vizemi přijít na své. Nabaží se jak tvůrce, tak přispěvatel. V odměnách nabízíme třeba to, že si můžete zrežírovat náš klip... a třeba si v něm ještě zahrát.

Kdy deska vyjde a plánujete křest? Na co se můžeme těšit?

Desku vydáváme přesně na náš křest – 30. března 2018. Je to trochu netradiční, vydat desku v den křtu, ale pro nás pro všechny je to velká událost, tak to chceme se vší parádou. Celkem bude na desce 13 věcí, s nimiž nám hodně pomohl hudební mág Honza Ponocný, který je současně i naším producentem.

Podporujete Barču Sedláčkovou – jak jste se k ní dostali?

Často si děláme radost a hrajeme lidem po hospodách – říkáme tomu „kytárky“ – a jednou přišla naše kamarádka Patricie se sklenicí od okurek, ať si vybereme nějakou tu kačku. To nám bylo hloupý, ale naši Kačenku napadlo, že peníze, které vybereme, bychom mohli věnovat na Barunku Sedláčkovou, která je pro nás velikou inspirací. Časem se z toho stal zvyk – každý rok vzniká videoklip nebo písnička podporující nadaci pro Barunku, kterou jsme tak nějak „omylem“ založili.

A co dál?

Doufáme, že se deska bude líbit, což nám dá dostatek sil pracovat na další desce, na kterou už máme spoustu nápadů. Dál to je otevřený prostor. Prostor, který chceme zaplnit a radovat se z něj…


www.thegreens.cz

Tagy Circus Ponorka The Greens
Kytarista Pohřební kapely, záskokář, učitel, nahrávač. www.letajicistudio.cz Mým hlavním koníčkem je hudba. Baví mě nejen kytara, ale vcelku cokoliv dobrého. Na kytaru hraju od 1991, v roce 1996 jsem měl první koncert. Mám za sebou několik desek a pár desítek hodin ve studi...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY