Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Syntezátory Roland Jupiter-X a Jupiter-Xm

Označení Jupiter je synonymem pro jedny z nejoblíbenějších syntezátorů z produkce japonského Rolandu. Výrobce nyní na tuto sérii navazuje dvojicí modelů Jupiter-X a Jupiter-Xm. Obě verze nabízí téměř identickou výbavu, liší se především rozměry a rozsahem klaviatury – varianta X disponuje 61 polovyváženými klávesami plné velikosti, zatímco kompaktnější model Xm s rozdílně řešenými ovládacími prvky je osazen 37 subtilnějšími klávesami s funkcí velocity.

U dané edice tentokrát nebyla využita klasická analogová technologie ani systém ACB (Analog Circuit Behaviour), kterou firma zvolila u kolekcí Boutique nebo System 8. Vývojové oddělení se v tomto případě rozhodlo pro zbrusu nový engin ZEN-Core, v rámci něhož mohou být aktivovány různé zvukové generátory.

Jupitery řady X tak mohou poskytnout jak zvuky legendárních synthů Jupiter-8, Juno-106 a SH-101, tak rejstříky digitálních pian nebo workstationů typu XV-5080 a v neposlední řadě i rytmickou sekci s vlastnostmi automatů TR-808, TR-909, CR-78 apod.

Kromě toho zde najdeme jednotku I-Arpeggio, reagující na výšku a frázování hraných not a následně vytvářející basové a bicí linky doplněné akordy a arpeggii. Party generované v reálném čase může uživatel upravovat a exportovat do DAW.

Ovládací panel je rozdělen do sekcí LFO, OSC/Mixer, Filter, Amp, ENV1/2, Effects a I-Arpeggio. U modelu X je část těchto jednotek osazena tahovými fadery, u menší verze Xm byly použity výhradně klasické potenciometry a oba modely mají vestavěný ozvučovací systém se čtveřicí reproduktorů a stereo koncovým zesilovačem o výkonu 2 x 4 W.

Konektivita zahrnuje Bluetooth 4.2, sluchátkový konektor, mikrofonní a Aux vstupy, zdířky externích pedálů, MIDI In/Out, USB porty atd. Cena Rolandu Jupiter-Xm, který lze kromě adapteru napájet i 8 tužkovými bateriemi se bude pohybovat okolo hranice 39 300 Kč, větší verze Jupiter-X dorazí na trh pravděpodobně až v příštím roce s cenovkou cca 2 500 dolarů.

Tagy Roland Roland Jupiter-X Roland Jupiter-Xm

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY