
Svět se nezměnil a Conflict také ne
Angličtí Conflict slaví velký návrat. Ne že by jedni z nejznámějších představitelů anarcho punku někdy zmizeli ze scény, jen si jejich fanoušci museli na nové plnohodnotné album počkat více než dvacet dlouhých let.
Poslední deska There's No Power Without Control totiž vyšla v roce 2003, od té doby se kapela věnovala především koncertování a vydávání různých reedicí. Nyní jsou Conflict zpět se šestnácti zbrusu novými kousky, ve kterých si s ničím a nikým neberou servítky.
Sestava Conflict se během let častokrát měnila, nicméně silné politické poselství zůstává. Stejně tak i témata textů, které však vstřebávají současné události. Dojde na ekologii, práva zvířat, kritiku vládnoucích garnitur a tak podobně.
Po The Impossible Soul, která plní roli intra, se přiřítí titulní skladba. Ta připomene staré Conflict, nechybí jí údernost a naštvanost jako na deskách z 80. let. Podobně jsou na tom třeba Outside The Box nebo Cut The Crap. Druhá zmiňovaná ale překvapí, když se v půlce přemění v reggae/dub záležitost, v níž slyšíme zesnulého básníka, spisovatele a muzikanta Benjamina Zephaniaha. Reggae a dub pak na desce zaregistrujeme ještě jednou, a to ve skladbě Statement Of Intent.
Po celou dobu se za mikrofonem střídají a doplňují Colin Jerwood a Fiona Friel, čímž jsou písně zajímavější a pestřejší. Conflict nekompromisně servírují svou kritiku společnosti a světa, který se ani za posledních čtyřicet let nedokázal poučit ze svých chyb. Hudba není jednotvárná, dochází na spousty změn a zajímavých momentů, jako třeba mezihra v A Mother's Milk s basou ve stylu JJ Burnella z The Stranglers, parádní klidné pasáže v jinak rázné When The Lights Go Out nebo když se z That Other Song s jemným kytarovým vybrnkáváním přejde v nabušenou Echoes. Celé album je velmi dobře promyšlené a pečlivě sestavené.
Co na desce oceníte jako muzikanti?
This Much Remains je povedená deska, kterou Conflict stvrdili svou neotřesitelnou pozici. Stuart Meadows za bicími si dobře rozumí s basákem Franem Fearonem a skvělou práci odvádí také kytarista Gav King. Mezi skladbami nejsou žádné pauzy, jednotlivé tracky na sebe plynule navazují, čímž album ještě více působí jako jeden silný celek. Deska určitě předčila očekávání a s přehledem se vyrovná nejznámějším nahrávkám kapely z osmdesátých let.
Conflict – This Much Remains
Mortarhate/Cadiz Records, 00:45:00
anarcho punk
80 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.