Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 19.02.2017 - 00:01

Stylová unikátní komba Fender Old Ironsides

Mezi novinkami na hudebním veletrhu NAMM v Anaheimu se ve vystavovacích prostorách Fenderu objevila také dvojice unikátních komb Old Ironsides Champ a Old Ironsides Pro, vyrobených v dílnách elitní divize Fender Custom Shop. Aparáty, existující každý pouze v jednom exempláři, dostaly název podle přezdívky slavné fregaty USS Constitution postavené v roce 1797, která je dnes součástí historie USA. Loď nebyla nikdy vyřazena ze služby amerického námořnictva a stále má své pevné kotviště v bostonském zálivu.

Netradičnímu a svým způsobem i zavazujícímu označení samozřejmě odpovídá i design obou aparátů – skelet je vyroben z velmi starého dubového dřeva, nalezeného jako součást USS Constitution v původní loděnici Charlestown Navy Yard (nyní bostonský Národní park) a jednotlivé desky jsou spojovány tradičním lepením pomocí kolíků. Dřevu byl v maximální míře ponechán jeho charakter, takže místo několika vrstev laku je ošetřeno pouze olejem.

Hlavní panel, mřížky chránící lampy a větrací otvor (Champ), čepičky potenciometrů, vruty a šrouby držící šasi a ozvučné desky jsou z leštěné mosazi a stejný materiál byl použit také k výrobě speciálních madel s tvarem lodních navazovacích úchytů. Síťové spínače Power a Standby jsou u verze Pro opatřeny dokonce chrániči proti vlhkosti, takže pánové z Custom Shopu si s těmito speciály opravdu vyhráli.

Ručně pájené a drátované obvody komb vycházejících z vintage modelů Fender '57 Pro a '57 Champ jsou osazeny pečlivě vybíranými a mnohdy ještě modifikovanými komponenty, což společně s celodřevěnou bukovou konstrukcí skříně dodává těmto aparátům nadstandardně čitelný zvuk s brilantními výškami, vyváženými středy a rychlým atakem.

Vzhledem k exkluzivitě a sběratelskému významu této "námořní" edice je jasné, že ceny obou exemplářů nebudou ve výjimečnosti rozhodně pokulhávat. V případě zájmu o pětiwattový Fender Old Ironsides Champ by si měl kupec připravit 10 000 dolarů a vlastnictví šestadvacetiwattového modelu Pro je otázkou dvojnásobku. Jak hrají špičkové reissue Custom Shop verze Fender '57 Pro a '57 Champ můžete posoudit na přiložených ukázkách.

Tagy Fender Fender Old Ironsides
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY