Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 11.11.2021 - 00:01

Straty Ibanez AZES31 a AZES40

Ibanez se po dlouhé době vrací ke kytarám, které jsou koncepčně velmi blízké klasickým Stratocasterům. Nové modely AZES31 a AZES40 z edice AZ Essentials samozřejmě nabízejí některé modernější prvky, jejichž výsledkem je komfortnější hra a flexibilní zvuk, ale základní konstrukce i design nenechá nikoho na pohybách, kde se japonská značka při vývoji této finančně vstřícné produktové řady inspirovala.

Společný je pro obě verze topolový korpus, jenž má oproti Stratu subtilnější kontury a posunutý spodní roh usnadňující přístup k vyšším polohám. Stejný je také javorový krk s kulatějším profilem AZES (tloušťka na 1. pr. 20.5 mm, na 12. pr. 22.5 mm) i hmatník z odolné jatoby o radiusu 250 mm (cca 10 palců), osazený 22 středně silnými pražci. Spojení těla a šroubovaného krku je řešeno přes ergonomický spoj All Access, jenž Ibanez používá už pěknou řádku let.

Instalován je nultý pražec široký 42 mm a oproti konvenčnímu Stratocasteru byla menzura zkrácena na 25 palců, což je rozměr často používaný u nástrojů značky Paul Reed Smith. Na přírodně lakované hlavici najdeme firemní celokovové chromované strojky s půlenými hřídelemi a typická stratovská vanička byla nahrazena výstupem zasazeným do lubu těla. Zmíněný výstup není tentokrát tvořen samostatnou destičkou, jackovým konektorem, podložkou a maticí, ale zvoleno bezúdržbové řešení, kdy všechny součásti tvoří jednolitý segment.

Verze AZES31 je opatřena hardtail kobylkou F106 se zakulacenými plechovými kameny, disponuje trojicí pasivních single coilů Essentials s keramickými magnety a ovládání sestává z pětipolohového přepínače, společné hlasitosti, tónové clony a spínače systému dyna-MIX8. Díky němu dostane hráč kromě pěti typických stratovských konfigurací také následující snímačové kombinace: 1. pol. – kobylkový + střední singl sériově, 3. pol. – kobylkový + krkový singl paralelně, 5. pol. – střední + krkový singl sériově.

HSS provedení AZES40 se liší vibratem T106 s roztečemi 10.5 mm, upevněným podobně jako známá varianta Fender Synchronized šesti vruty, u kobylky je uložen pasivní keramický humbucker Ibanez Accord s vyváženou frekvenční odezvou, a v návaznosti na něj byl použit přepínací systém dyna-MIX9.

Využít tedy lze tyto možnosti: standardní switch 1. pol. – H, 2. pol. – vnitřní cívka H + střední singl, 3. pol. – střední singl, 4. pol. – střední + krkový singl, 5. pol. krkový singl. Dyna-MIX9 aktivovaný Alter Switchem: 1. pol. – H, 2. pol. – vnitřní cívka H, 3. pol. – H + oba singly v sériovém modu, 4. pol. – vnější cívka H + krkový singl, 5. pol. – oba singlové snímače v sériovém modu

Single coilový model AZES31 s cenovkou pohybující se okolo 300 eur je nabízen v odstínech Vermilion nebo Ivory, HSS verzi AZES40 v úpravách Purist Blue, Black a Mint Green lze pořídit za cca 330 eur. Kytary jsou v indonéské továrně obuty strunami D'Addario EXL110. Ani u těchto cenově dostupných nástrojů neponechal Ibanez nic náhodě a ke spolupráci na jejich vývoji si přizval bývalého učitele kytaristy Johna Mayera a profesora na vyhlášené hudební škole Berklee Tomoa Fujitu.

Tagy Ibanez
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY