Přejít k hlavnímu obsahu
Navzdory svému věku se Sting nachází v obdivuhodné hlasové kondici. | Foto: Mike Maguire
Navzdory svému věku se Sting nachází v obdivuhodné hlasové kondici. | Foto: Mike Maguire
Petr Adamík - Pá, 03.12.2021 - 12:00

Sting se svým mostem snaží spojit lidstvo

Pracovní nasazení čerstvého sedmdesátníka Stinga nijak nepolevuje. Po albu My Songs, na kterém předvedl další zpracování svých dřívějších skladeb, mohl někdo nabýt dojmu, že mu již došly nápady a proto jen recykluje. Kdepak! Při poslechu novinky The Bridge je jasné, že Mr Sumner psát novou kvalitní muziku ještě nezapomněl.

Album zahrnuje, jak je u Stinga zvykem, mnoho žánrů. Můžeme slyšet jazz, folk, pop, ale i trochu toho rocku. „Ty písně se nacházejí mezi jedním a druhým místem, mezi jedním a druhým stavem mysli, mezi životem a smrtí, mezi vztahy. Mezi pandemií a mezi různými obdobími  politicky, sociálně a psychologicky jsme všichni uprostřed něčeho uvězněni. Potřebujeme most (The Bridge),” vysvětloval Sting v tiskové zprávě koncept své nové desky, kdy řeka představuje rozdělení lidstva a most je tím, co ho má opět spojit.

Album otevírá skladba Rushing Water s prvky a postupy, které jsou pro Stinga charakteristické již od dob Police. Svižný rytmus, silný, melodický refrén a precizní Stingův zpěv z ní dělá zřejmě nejlepší záležitost na albu. If It's Love byla prvním singlem z alba, kterou Sting vypustil už v září. Jde o příjemnou, nekomplikovanou rádiovku. Zajímavěji ale dopadla Loving You s elektronickými beaty a chytlavým popěvkem podpořeným jemnými doprovodnými zpěvy. 

Mezi účinkujícími muzikanty samozřejmě nechybí Stingova pravá ruka, kytarista Dominic Miller. Ten se ve For Her Love zjevně inspiroval u své starší písně Shape Of My Heart a podobnost kytarového riffu určitě není náhodná. Výsledek dopadl slušně, ale síly a jedinečnosti hitu z třiadevadesátého roku nedosahuje. Druhá půlka desky je trochu ospalejší, ale i tady jsou skladby, které stojí za poslech. Určitě mezi ně patří Captain Bateman zpestřená houslemi Petera Tickella, kdy se vcelku nenápadný úvod rozvine v nosný refrén. 

Na trhu najdete i deluxe verzi alba, která navíc obsahuje coververzi písně (Sittin' On) The Dock of the Bay od Otise Reddinga, akustickou Waters Of Tyne a instrumentální funky jazz Captain Bateman's Basement.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jde vidět, že Sting o sebe pečuje. Navzdory svému věku se totiž nachází v obdivuhodné (nejen) hlasové kondici. Jeho vokály vyniknou hlavně v klidné titulní skladbě The Bridge, kdy jsou doprovázeny pouze kytarou Dominica Millera. Pestrá hudební stránka souzní s přemýšlivými texty a samotné album má pak vyšperkovaný, čistý a dynamický zvuk. Pokud máte Stingovu tvorbu rádi, album vás v žádném případě nezklame.

Sting - The Bridge

Sting  The Bridge

A&M Records, 36:25

70 %

Tagy Sting Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY