Přejít k hlavnímu obsahu
Sabina Ludányiová | Foto: Michala Rusaňuková
Sabina Ludányiová | Foto: Michala Rusaňuková
Jiří Skalický -

Staňme se pro druhé majákem, apeluje Sabina Ludányiová

Sabina Ludányiová oslavila pátý rok na české scéně vydáním videoklipu k písni Maják. Natáčení se odehrávalo v Dánsku u majáku Rubjerg Knude Fyr na severním pobřeží Jutska právě ve chvílích, kdy se kvůli riziku zřícení do moře plánovalo jeho posunutí o sto metrů dále od pobřeží. Natáčení bylo docela nebezpečné, týden po dotočení se celý komplex uzavřel. Aktuálně má zpěvačka před křtem stejnojmenné desky proběhne 20. února v pražské Malostranské besedě.

Titulní skladba alba Maják vypráví o síle, stabilitě a bezpodmínečné pomoci těm, kteří ji potřebují. Nabízí posluchačům silnou myšlenku a chytlavou melodii, vtahuje do obrazu písčitých dun a moře. Není o romantické lásce, kterou z podobně laděných písní známe nejčastěji. „Maják je o tom, jak je důležité pomáhat těm, kteří pomoc potřebují, o nás samých. Všichni se setkáváme s osamělostí. S pocity, že se nemáme komu svěřit a že se nás naše nitro pokouší roztrhat stavy, které neumíme řešit.

Sabina Ludányiová je profesí zdravotní sestrou a díky své práci získává ke své tvorbě spousty zajímavých podnětů a zkušeností, které se v jejích písních promítají. „Naše přirozenost nám radí být orientováni na sebe a tímhle vším se postupně necháváme pohlcovat. Tuto píseň jsem napsala, abych si připomněla, že bychom měli žít i pro druhé a stát se majákem, který pevně stojí na skále, nerozhodí ho vítr ani bouře a pro zbloudilé lodě bude vždy bezpečným místem.

Zůstávám navěky, to je dané,“ zpívá Sabina Ludányiová a dodává: „Tahle fráze vlastně představuje myšlenku toho, že dobro a láska bude vždycky kolem nás, jen záleží, jestli ji budeme jen přijímat, nebo i dávat.“ Krátce po natáčení nicméně dánské úřady musely maják přesunout, aby se nezhroutil do moře. Jak se jako zdravotní sestra vyrovnává s podobnými životními situacemi? „Pokouším se, aby můj duševní maják stál pevně a pohyboval se, jenom když hrozí zřícení do moře, tak jak tomu bylo u majáku, který je ve videoklipu vidět. Co se ale občas mění, je síla světla, kterým zvládám zářit. Každý máme omezené množství energie, kterou jsme schopni předat, ale na hezké slovo, nebo úsměv bychom ji vždy měli najít.“

Sabina Ludányiová ale není jen projekt jedné zpěvačky. Za vydáním klipu stojí řada příznivců, nadšenců, a hlavně celá kapela, se kterou Sabina pravidelně vystupuje na koncertech: „S nápadem, že pojedeme do Dánska na Rubjerg Knude Fyr, přišla naše kamarádka a fotografka Michala Rusaňuková. Bylo pro mě nepředstavitelné odjet na tak vzdálené místo. Nevěděli jsme, jak se tam dostaneme, jestli bude maják přístupný, kolika lidmi je navštěvovaný a jestli tam budeme moci natáčet. Od začátku tam byla spousta neznámých, ale měli jsme štěstí na lidi, kteří to společně s námi vzali jako výzvu a pustili se do příprav s obrovským nasazením. Myslím, že úplně největší výzva to byla pro Kubu Tichého, který měl na starost scénář, natáčení kamerou i dronem a střih. Natáčení nepatřilo mezi ty nejjednodušší, a i když jsme chodili celé natáčení bosí, foukal vítr s pískem a museli jsme pro dobré záběry překonat spoustu překážek, tak i přes vyčerpání panovala skvělá nálada a vše šlo jako po drátkách.“ 

Minulý rok zpěvačka trávila také ve studiu, kde se svojí pětičlennou kapelou připravila debutové album. Kromě masteringu, o který se postaral Matouš Godík, si kapela celou nahrávku vyrobila zcela svépomocí. Hudební produkci singlu si mezi sebou rozdělili všichni členové kapely, recordingu a mixu se ujal klávesista a zvukař Michal Navrátil. „Kapela byla mojí obrovskou oporou, která se toho všeho nezalekla, a všichni pomáhali, jak mohli,“ uzavírá zpěvačka. A co vy, jaké je aktuálně vaše množství energie, kterou jste schopní předat?

Tagy Sabina Ludányiová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jiří Skalický
Miluju hudbu, studuju hudbu, skládám hudbu.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY