Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 30.12.2019 - 00:01

Squier FSR Classic Vibe Esquire: návrat do 50. let

Dnes už raritní kytary Fender Esquire, které firma vyráběla v 50. letech, se vyznačují minimalistickou výbavou a jednoduchou konstrukcí, jež byla později použita u známého Telecasteru. Ve stopách prvního sériově vyráběného modelu z dílny Leo Fendera se nyní vydává limitovaná edice levnější alternativy s označením Squier FSR Classic Vibe Esquire.

Verze z edice FSR (Fender Special Run) disponuje topolovým korpusem kombinovaným se šroubovaným javorovým krkem s kulatějším profilem C, hmatník ze stejného materiálu má radius 9.5 palce a nese 21 středně silných pražců plus kostěný ořech o šířce 42 mm.

Menzura činí standardních 25.5 palce (648 mm), hardware tvoří telecasterovská vintage kobylka s vaničkovou základnou doplněnou trojicí chromovaných válečkových kamenů, struny jsou upnuty ve firemních vintage strojcích typu Kluson s malými rondely a pro struny H,E byl použit kolečkový srážeč. Veškeré kovové komponenty mají niklovanou povrchovou úpravu.

Stejně jako originální předloha je Esquire osazen pouze kobylkovým single-coilem navrženým u mateřského Fenderu. Ovládání sestává z potenciometru hlasitosti, tónové clony (oba 250 kOhm) a také třípolohového přepínače. Ten je vzhledem k absenci krkového snímače zapojen následovně:

1. poloha – od kobylkového singlu je odpojena tónová clona (lehký nárůst výstupního signálu a výšek)
2. poloha – zapojena hlasitost i clona (jako pol. 1 u Telecasteru)
3. poloha – opět odpojena tónová clona, ale signál jde kromě ovladače hlasitosti také přes korekční okruh (odpor + kondenzátory), který ořízne výšky, dodá tónu výrazně temnější témbr a mírně sníží výstup. Tuto pozici si u starých Esquierů a Telecasterů oblíbili v minulosti především jazzmani, jako např. Mike Stern.

Limitovaná retro edice Squier FSR Classic Vibe Esquire bude dodávána ve stylovém barevném odstínu Vintage White s polyuretanovým lakem. Cena novinky by se měla na evropském trhu pohybovat pod hranicí 400 eur.

Tagy Fender Squier Squier FSR Classic Vibe Esquire
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY